Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дигитална трансформация-умните градове“ – дискусия на Радио София в София Тех Парк по проекта „Нашата Европа“

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“

Снимка: Радио София

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР, който се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ се провежда от 10.00 часа, в София Тех Парк, зала The Venue, сграда „Инкубатор“. Темата на дискусията е „Дигитална трансформация-умните градове“.

Най-специалното в София Тех Парк са хората, каза в мобилното студио на Радио София, което тази сутрин беше разположено в сграда „Инкубатор“ изпълнителният директор на София Тех Парк Тодор Младенов.

„Всички тези хора, които работят и развиват иновативни, съвременни и конкурентноспособни продукти. Тези, които се заминават с научна дейност. Това са най-важните и най-хубавите неща, които се случват в София Тех Парк“, добави Тодор Младенов.

По думите му, въпреки кризата, българските компании успяват да бъдат стабилни в това, което правят.

По отношение на образованието, София Тех Парк и Научният център за тийнейджъри е може би, най-доброто място не само в България, но в цяла Централна и Източна Европа, каза Васил Караиванов, председател на Управителния съвет на София Тех Парк.

Друго голямо постижение е суперкомпютъра, който е най-големият в Централна и Източна Европа към този момент.

„Съвсем скоро започва Инкубационната ни програма с технологии на Церн, ние сме партньори и ще направим бизнес инкубатор, в който екипи или стартиращи компании могат да кандидатстват за разработването на продукти и услуги с технологии на Церн. Това е нещо регионално, не е само за България“, каза Васил Караиванов.

Той добави, че лабораторният комплекс се управлява от консорциум от Софийския университет, Техническия университет и София Тех Парк.

„Всяка лаборатория е асоциирана към някой от университетите. Също така някои от лабораториите се управляват от хора от БАН. Науката наистина е тук, но тук целта не е на фундаменталната наука, а фундаменталната наука да стане приложна, за да може да се обърне в продукти и услуги, които след това да бъдат предложени на обществото“, допълни Караиванов.

Амбициите на ръководството на София Тех Парк за следващите години включва развитието на Инкубационната програма.

София Тех Парк е партньор в няколко други инкубационни програми. Ще вложим много усилия точно в това да развием нашата програма. Много големи са усилията в технологичен трансфер и развитие на капацитета на лабораториите, защото всеки ден излизат нови неща. Инвестиционни проекти имаме няколко“.

Тодор Младенов и Васил Караиванов добавиха, че се очаква подобрение на цялостния облик на Парка, както и развитие на възможностите и капацитета на суперкомпютъра.

„В началото на годината стартирахме две процедури за привличане на интереси и възлагане на задачи. На нашата страница има информация“, допълниха те.

От София Тех Парк стартират привличане на образователна програма, която да покрие почти целия цикъл на обучение през живота.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11

Посадиха над 30 хил. дръвчета на територията на Столична община за 2024 г.

Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г.  Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности.  Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС.  През пролетта са засадени 700 дървета..

публикувано на 23.12.24 в 08:37

Започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор в столичния „Автотранспорт“

През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..

публикувано на 23.12.24 в 08:15

Седмицата започва с облачно време и валежи от сняг

В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..

публикувано на 23.12.24 в 07:40
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00