По темата пред Радио София говори инж. Веселин Тодоров – основател и председател на Управителния съвет на Solar Academy. По думите му, целта на сдружението е не да се конкурира с други асоциации, а да се повиши образователното ниво на бъдещите специалисти в сектор ВЕИ и по-специално "Соларни системи".
Той каза, че в момента сме свидетели на една световна енерегийна трансформация, която засяга и България и предизвиква липса на кадри, а образователната ни система не е адаптирана за бъдещите промени, които се очакват в сектор "Енергетика".
"Решихме да направим това сдружение за да може да отговори на кадровите нужди, а именно чрез образование и чрез подходяща образователна програма, която да предложим на институциите, да отговорим на нуждите на бизнеса за да произведем кадрите, които следващите 5-6-7 години да извършат енергийния преход на България", каза инж. Тодоров.
По думите му, един от най-големите проблеми у нас е липсата на връзка между бизнес и образование, както и това, че има недостиг на специалисти в сектора на ВЕИ. Освен това, според него липсва адекватен анализ, който определя какви кадри ще бъдат необходими и съответно учебните заведения да адаптират своите програми и паралелки за да произведат нужните кадри.
"Трябва доста бързо и учебните планове да бъдат подобрени в крак поне с технологиите, които са поне от една година назад", каза инж. Тодоров. Той добави, че целта на „Соларна Академия България“ е да изгради мрежа от контакти с въпросните учебни заведения, както и да се направи дискусия от академичното съсловие на различните университети за изготвянето на учебен план в сектор ВЕИ и по-специално "фотоволтаици".
Освен това, по думите на инж. Тодоров друга цел е доставяне на академични и учебни материали от световните водещи производители на пазара. Той каза още:
"Почти всеки един производител предлага академия, която е за сертифициране на техници, свързана с употребата на неговите устройства" и допълни, че в момента секторът е в подем, както и че трябва да има заинтересованост от страна на държавата.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Крепостта Урвич представлява останки от средновековна твърдина от 9 – 10 в. известна още като Кокалянски Урвич. Намира се на 20 км от София, след Панчарево в посока Самоков. Много е подходяща за бърз кръгов маршрут сред природата с исторически привкус и дори включва посещение на манастира Св. Николай Летни. Известна още като последната крепост на..
Кои са наградените юристи в 11-тите Национални правосъдни награди с благотворителна кауза, на които БНР беше медиен партньор? Какви средства са събрани за деца с ДЦБ и семейства с репродуктивни проблеми? Отговорите - в р азговор с юриста и журналист Нина Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация и със Зий Ребело – меценат и..
Как да контролираме не само физиката, но и съзнанието си, как да се храним сега по време на коледните пости и в празничните дни без да лишим организма си от полезните вещества? Как да възпитаваме у себе си въздържание и воля? Отговорите от д-р Йорданка Господинова , наш традиционен гост по темата, която също е и поетеса (повече в края на файла..
Дизайнерката Поли Кинова – носител на наградата „Златната игла“: "Да творя ме прави щастлива. Модата е моето призвание. Тя е вътрешно усещане, свобода, а това е най-голямата ценност. Посветих се да споделям красота. Професията на модния дизайнер изисква много развито въображение. Постоянно да си информиран за тенденциите в модата...
Днес си говорим за едно непреходно място в българското мироздание. То се намира до Косьово дере, на границата на Средна и Тороман Махала в град Копривщица. Мястото е църквата “Свети Николай”. Духовно място, което пази устоите на нашия народ близо 180 години. Храмът е двуетажен, с обща площ 500 кв. м, с възможност да приеме около 1500 миряни...
Археолог, учител и екскурзовод, Йордан Георгиев ни води из историята на стара, стара София: "Професиите ми се разделят на сезони, но се съчетават много добре. С учениците ми сме правили обиколки за да ги ентусиазираме, особено след излизането от пандемията. Правим "Римския тур" - най-непонятен, но и най-интересен. От Римска София се вижда немалка..
Актрисата Мариана Димитрова откакто се помни е все омъжена Звездата от филмите „Мъжки времена“, „Елегия“, „Скъпа моя, скъпи мой“ и „Дами канят“ се жени три пъти, все по любов и затова казва, че откакто се помни все е омъжена. Тя се самоубива в Сан Диего като скача от седмия етаж на паркинг в местния мол, след като вече е изстрадала..