Повече за него в ефира на Радио София говори авторът доц. д-р Марио Лангуров от НПНМ. По думите му, в изданието са включени абсолютно всички български видове пеперуди. Те са общо 218 вида от 6 семейства, като са описани само дневните, тъй като нощните са над 3 хиляди вида и до сега никой не се е наел да ги систематизира.
"В момента обмисляме и работим по второ издание на книгата, която да покрива Балканския полуостров, където ще включим и всички видове от околните земи", каза доц. д-р Лангуров.
Той добави, че това е богато илюстрирана книга с една специална секция, в която се дават разликите между най-близките видове за да може, когато се види дадена пеперуда в природата лесно да се определи. Доц. д-р Лангуров каза още, че за последните 10 години са открити нови 4 вида от фауната на България и допълни:
"Никога не е правено подобно нещо с данните за биономията, тоест за развитието на пеперудите, хранителните растения конкретно за България".
Той сподели, че е работил 9 години върху изданието, като най-много време му е отнело събирането на снимките. По думите му, книгата е издадена в 300 бройки по проект "Образование с наука II" и е отпечатана с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката.
Тя се разпространява само в училищата, но може да се намери безплатно в електронен вариант в PDF формат на сайта на Националния природонаучен музей.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..