В столичната галерия „Лоранъ“ днес е открита изложба с непоказани творби посветена на 140-годишнината от рождението на Владимир Димитро-Майстора.
„Успяхме да съберем една много интересна изложба. Ние все пак сме частна галерия, която може да разполага само с творби, които са от нейния фонд. Не можем да се сравняваме с музеите и галериите, които имат произведения на Майстора от десетилетия“, сподели Лаврен Петров пред Радио София.
Почти всички от седемнадесетте картините в изложбата не са показвани до сега. Платната са от различни периоди.
Представени са три произведения от края на Втората световна война, когато Майстора е правил проекти за плакати и е „бил използван за пропагандни цели“.
Една от творбите е картината „Момичета сред макове“, която е купена преди няколко месеца от Загреб, Хърватия.
„Това беше нашата специализирана операция за събиране на българско изкуство и връщането му в България“, каза Петров.
Картината е купена от дама от Хърватия, която е от аристократична фамилия, получила картината в наследство. Тя се занимава с издателска дейност, издава свои фотографии.
„За нас е голяма привилегия, че можем такава творба да върнем в България. Все пак износът на едно такова произведение е свързан с бюрокрация и документация. Бяхме се подготвили предварително и имахме всички документи от хърватското Министерство на културата“, сподели още Лаврен Петров.
Предвид неголямото пространство на галерията не се предвижда официално откриване. Изложбата може да бъде посетена от ценителите на изкуството до 21 април.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..