Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нашите открития са под микроскоп

2
Ренета Караманова
Снимка: радио София

Приносът на археолозите и консерваторите - разговор с  гл. ас. д-р Петя Пенкова, реставратор в НАИМ-БАН:

"17 години съм част от реставраторския екип. Любов от пръв поглед и дълъг път след това - не се учеше археологическа реставрация. Тя е по-специализирана, но вече има събуждане на интереса към археологията. Изискват се познания в много различни посоки. Необходим е респект към миналото и любов и интерес към хората, които са живели. 

Специализацията ни е на база на материала - метал, силикатни материали - керамика, мозайки, по-рядко - стъкло и органични материали. Златото най-малко има нужда от наша намеса. Среброто е много тежко за реставрация, желязо, мед и сплави, заради корозионните процеси - също.

Първата ми специализация бе във Франция, после в Майнц - Германия, предстои ми такава в музея "Гети" в Лос Анжелис. Наколенникът от Враца ми е най-голямото предизвикателство, имаше краен срок преди изложбата в Лувъра. При нас непрекъснато навлизат нови материали и методи. Ще работим с лазери по нагръдника от Голяма Косматка.

В етичния ни кодекс е казано, че нямаме право да влагаме собственото си въображение в това, което правим. Първоначално правим експертиза на състоянието, техниките, понякога правим консултации с физици, химици, рентгенолози. Ние сме от държавите с много богато културно наследство. Не знам, дали е овладяно иманярството. По трасето на една магистрала много често се намират археологически предмети, но не се откриват съкровища, те всичките са случайно открити, далеч от археологически разкопки.

Нашите открития са под микроскоп, като видиш някакъв детайл. Винаги леко подценяваме тогавашните технологии, но те са били много напреднали."

Археологическият музей в София представя изложба "Време, материя и дух: или как реставрацията вдъхва живот на предметите" - подробностите в интервюто на Христина Иванова с ръководителя на лабораторията за анализи, консервация и реставрация Ренета Караманова: 

"Правим изложба, която поглежда към нашата работа. Можем да покажем колко дълъг процес е работата на реставратора. За нас работата е удоволствие, хоби, предизвикателство. Изложбата е уникална тук поне. Имаме ценни експонати, но не бих могла да направя оценка кое е най-интересно. Изложбата е до края на септември."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете около летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 15:26

"Герила Гърлс" идват в София - анонимни, но с конкретни послания в изложбата си

Ретроспективна изложба с най-значимите творби на групата "Герила Гърлс" ( Guerrilla Girls ) ще бъде открита на 6 март т.г. в Националната галерия "Квадрат 500" . На 7 март две от основателките на групата, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, ще изнесат на живо публична перформативна лекция. Събитието по повод първото им..

публикувано на 10.02.25 в 15:07

НМД събира мнения и оценки за 14-ото издание на "Бележник 2025"

Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025" . НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България.  Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25

Над 40 общини и райони в страната се включват в Седмицата на брака

За 14-а година България отбелязва Седмицата на брака, която започна на 7-и и ще продължи до 14-и февруари. В инициативата се включват едновременно над 30 страни по света. Целта е да се обединят усилията за насърчаване на брака. И тази година, в подкрепа на семейството, се включват български и международни говорители в сферата на семейните отношения,..

публикувано на 10.02.25 в 13:55
Венета Нейнска

Венета Нейнска представя Димитър Ненов в САЩ с концерт и филм

Българската пианистка Венета Нейнска ще гостува в Ню Йорк, Ню Джърси и София през февруари с концерти, посветени на творчеството на големия български композитор, пианист и архитект Димитър Ненов, съобщават от Sofia Art Institute . Международната общност в София вече можа да чуе "Концерт с история" , посветен на Шопен – на 5 февруари в дома..

публикувано на 10.02.25 в 13:11
Жени Шиер и Георги Начев

Младежи без родителска грижа ще разберат какво е доверие и... мечта

Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..

публикувано на 10.02.25 в 12:19