Жителите на столичния квартал "Враждебна" са протестирали нееднократно, но продължават борбата си с нерегламентираните отпадъци, изхвърляни на площадката за строителни материали.
От създадения инициативен комитет (ИК) казват, че ако до седмици не бъдат предприети действия от Министерството на околна среда и водите (МОСВ) и Столичната община, техните протести ще продължат.
"Сигурно 20 години всеки е изхвърлял в изкопите всякакъв отпадък, не само строителен, включително и пластмаси, найлони, автомобилни гуми. Всичко това е било депонирано. Имало е периоди, в които се е разнасяла миризма оттам, заради биологични отпадъци. Проблемът е заровен под 1 метър пръст, той не е решен", обясни пред Радио София Мартин Стоянов от ИК "Враждебна".
От инициативния комитет са направили подписка от 2000 жители на квартала и тя разпратена до всички институции, които имат отношение към проблема.
"Искаме незабавно да бъде затворена тази площадка. И да бъде почистена от неправомерно депонираните отпадъци", твърдо заяви Стоянов.
В началото на април Симеон Ставрев внесе предложение за геоложко проучване на депо "Враждебна", но то беше отхвърлено в Столичния общински съвет.
"Надявам се на реакция от страна на МОСВ. От мнозинството в общинския съвет – ГЕРБ-СДС и ВМРО, не искат да признаят, че съществува проблем, да не говорим да помислят за решение", посочи пред Радио София общинският съветник.
Според него трябва да се засили разделното събиране на отпадъци и те да се използват като суровина, а не да се изхвърлят или депонират.
Чуйте репортажа по темата.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..