Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добър учител, добри ученици, добър джаз

2
ШекБенд с учителя си
Снимка: фб ШекБенд

На 30 април, от години по инициатива на ЮНЕСКО, се отбелязва Световния ден на джаза. При нас всеки ден е ден на джаза и неговите плюсове. Лошо няма в концерти в централата на ООН под егидата на Хърби Хенкок, още повече, тазгодишният е обявен като концерт за мир. И това сме го живели, включително и в хумористични текстове като тези на Тодор Колев („мир в пространството, мир във времето – това е положението“) или на Васко Кръпката („мастика – еликсир, да има мир!“).

За да има днес мир, само призиви не стигат. Както винаги, делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Първите джазмени, които заслужиха нашето внимание по темата бяха триото от Киев „ШекБенд“, чийто най-млад член, барабанистът Максим, преди няколко дни навлезе в „тийн“- възрастта – навърши 12.

Както си обещахме миналата седмица по същото време тук, разговорът ни с брат му Артем и сестра му Ана започва оттам, където завърши този с издателя им във Франция, Патрисия. Кой е бендлидерът?

„Трудно е да се каже, нямаме бендлидер в традиционния смисъл на думата. Всеки гледа да стане по-добър и ако трябва – да помага на другите.“

От самото начало ли са си мечтали да станат стандартното джаз-пиано трио, с бас и ударни?

„Не съвсем. Започнахме като дует, но после идеята да станем трио ни запали. Учителят ни, Олексий Прошченков работи непрекъснато с нас, помага ни, като ни учи как да станем истински ансамбъл. Ако на някой му хрумне идея, започваме да я обсъждаме, да я правим, докато стане истинско парче. Ако всички го харесаме, значи е станало.“

А импровизацията ли им е любимото нещо в джаза?

„Да, особено когато развиваме хармониите. Но никак не е лесно да се импровизира, особено на нашата невръстна възраст. Всеки ден трябва да свириш, да импровизираш в реално време, докато успееш. Докато импровизираме татко го няма до нас и е много гот да правим нещата сами. Импровизираме на сцена, в студиото следваме написаната си музика."

Много ми харесаха индивидуалните сола в края на албума…

„Това е транскрипция по Уейн Шортър. Направихме я в последния ден преди войната, когато я и записахме.“ Тук се намесва и майка им Людмила: „Преподавателят им бе дал задача да се направи по едно парче на Уейн Шортър за специалния концерт, който трябваше да му посветят в училище. Но сега той е отложен и те решиха да я включат в албума.“

Ако трябва да се промени нещо в оптимистичния слънчев джаз след началото на войната, какво ще е то?

„Нищо. Харесва ни така, както звучи.“

Джейкъб Колиър е сред любимците на Ана. Като го видях на сцена за пръв път бе на същите години. Какво би му казала днес?

„Първо бих искала да му благодаря. Даде ни увереност, че можем на тези години да правим авторска музика. После много бих искала да свиря негово парче – любимото ми е от третата част на проекта му „Джес“, “Running outta love”.

И той има късмета да е от музикално семейство. Преди малко споменахте баща ви…

„Да, всяка вечер, ако кийбордът е свободен, татко сяда да посвири. Или на китарата, където също е много добър.“ 



Преди да се разделим, те отбелязват колко важна в кариерата им е България, където всичко започва преди 6-7 години. Не само заради морето ни обичат, благодарят ни за помощта. Дано да има за какво.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът за електронна музика No Signal на Витоша от 2 до 4 август

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

публикувано на 30.07.24 в 13:05
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон

В петък (05.07.24 г.) Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист..

публикувано на 04.07.24 в 13:41
Инес Симеонова

Инес Симеонова - за първи път солист на Нов симфоничен оркестър

В първия ден на юли Нов симфоничен оркестър ще представи една класическа (във всеки смисъл на тази дума) програма . Започва с увертюра  „Егмонт“ на Бетовен и завършва с една симфония, солидна и монументална като катедрала – Четвъртата на Брамс. Между тях красиво е разположен един от концертите на Моцарт (номер 21 в до мажор) – тук солист..

публикувано на 28.06.24 в 11:02

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 27.06.24 в 10:05

Музикалната кулминация тази седмица е на сцената на Sofia Live Fest

Четвъртото издание на Sofia Live Festival вече „чука на вратата“. От 21 до 23 юни  (този уикенд) на Арена София (Колодрума) в Борисовата градина ще могат да се видят, чуят и снимат изпълнители като американското хип-хоп дуо Atmosphere , магнетичната Selah Sue , нидерландската култова изпълнителка Kovacs , американският диджей и..

публикувано на 18.06.24 в 11:41