На 30 април, от години по инициатива на ЮНЕСКО, се отбелязва Световния ден на джаза. При нас всеки ден е ден на джаза и неговите плюсове. Лошо няма в концерти в централата на ООН под егидата на Хърби Хенкок, още повече, тазгодишният е обявен като концерт за мир. И това сме го живели, включително и в хумористични текстове като тези на Тодор Колев („мир в пространството, мир във времето – това е положението“) или на Васко Кръпката („мастика – еликсир, да има мир!“).
За да има днес мир, само призиви не стигат. Както винаги, делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Първите джазмени, които заслужиха нашето внимание по темата бяха триото от Киев „ШекБенд“, чийто най-млад член, барабанистът Максим, преди няколко дни навлезе в „тийн“- възрастта – навърши 12.
Както си обещахме миналата седмица по същото време тук, разговорът ни с брат му Артем и сестра му Ана започва оттам, където завърши този с издателя им във Франция, Патрисия. Кой е бендлидерът?
„Трудно е да се каже, нямаме бендлидер в традиционния смисъл на думата. Всеки гледа да стане по-добър и ако трябва – да помага на другите.“
От самото начало ли са си мечтали да станат стандартното джаз-пиано трио, с бас и ударни?
„Не съвсем. Започнахме като дует, но после идеята да станем трио ни запали. Учителят ни, Олексий Прошченков работи непрекъснато с нас, помага ни, като ни учи как да станем истински ансамбъл. Ако на някой му хрумне идея, започваме да я обсъждаме, да я правим, докато стане истинско парче. Ако всички го харесаме, значи е станало.“
А импровизацията ли им е любимото нещо в джаза?
„Да, особено когато развиваме хармониите. Но никак не е лесно да се импровизира, особено на нашата невръстна възраст. Всеки ден трябва да свириш, да импровизираш в реално време, докато успееш. Докато импровизираме татко го няма до нас и е много гот да правим нещата сами. Импровизираме на сцена, в студиото следваме написаната си музика."
Много ми харесаха индивидуалните сола в края на албума…
„Това е транскрипция по Уейн Шортър. Направихме я в последния ден преди войната, когато я и записахме.“ Тук се намесва и майка им Людмила: „Преподавателят им бе дал задача да се направи по едно парче на Уейн Шортър за специалния концерт, който трябваше да му посветят в училище. Но сега той е отложен и те решиха да я включат в албума.“
Ако трябва да се промени нещо в оптимистичния слънчев джаз след началото на войната, какво ще е то?
„Нищо. Харесва ни така, както звучи.“
Джейкъб Колиър е сред любимците на Ана. Като го видях на сцена за пръв път бе на същите години. Какво би му казала днес?
„Първо бих искала да му благодаря. Даде ни увереност, че можем на тези години да правим авторска музика. После много бих искала да свиря негово парче – любимото ми е от третата част на проекта му „Джес“, “Running outta love”.
И той има късмета да е от музикално семейство. Преди малко споменахте баща ви…
„Да, всяка вечер, ако кийбордът е свободен, татко сяда да посвири. Или на китарата, където също е много добър.“
Преди да се разделим, те отбелязват колко важна в кариерата им е България, където всичко започва преди 6-7 години. Не само заради морето ни обичат, благодарят ни за помощта. Дано да има за какво.
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..
Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..
Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...