Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първомайско в Първомай

11
С министър Атанасов
Снимка: Радио София

На първи май "Радиокафе“ гостува на община Първомай, за да станем свидетели на тържественото запалване на огъня и откриването на 49-те майски културни тържества; ще гостуват наградени със знака на града и ще говорим за предизвикателството да отглеждаш шафран, ще отидем и до село Езерово и къщата-музей на поетесата Ваня Петкова

Радослава Ставрева, зам.-кмет по култура на общината:

"Програмата е сравнително сходна на тази от предните години - след откриването на Културните тържества, ще се открие и паметна плоча на Иван Караславов, заслужил читалищен деец, който вече не е сред нас. 

Като цяло подобрихме инфраструктурата, очакваме по-големи инвестиции, районът ни е привлекателен. Градът се развива добре."

Петьр Тенев е секретар на общинското читалищно сдружение и ръководител на оркестър "Дионис" и на оркестъра при ансамбъл "Първомай":

"Имаме честта на този празник да направим пищна програма с ансамбъл "Филип Кутев". От 7 годишен съм пропял на сцена и това е орисия, това ми е смисъла на живота. Като се намерим, трябва да се раздадем на 100%.

През годините градът е имал различни имена, тук се случват хубави неща. Традициите са живи. Оркестър "Дионис" е съпровождащ оркестър към ансамбъл "Първомай", създадени сме на Петровден 1996. Ансамбълът е представян в Белгия, Франция, Турция, Сърбия - стремили сме се да бъдем на ниво."

С журналистката Оля Ал Ахмед отиваме до с. Езерово, където се реставрира къща-музей на нейната майка, поетесата Ваня Петкова:

"На паметната ѝ плоча пише "космополитната Ваня Петкова". Тя беше такава по душа, по характер, по творчество. Поезията ѝ е актуална за всяко едно време, в което живеем. Последните ѝ стихове от 2009 са напълно актуални и днес, те са буквално за нашето ежедневие.

Майка ми купува къщата за да твори, привлечена от невероятната енергия в Езерово. Идеята къщата да не се продава, а да стане музей на личността и творчеството ѝ е нейна. Духовността се предава по наследство. Предната къща трябва да стане творчески дом. Майка ми е искала това да е място за събиране. Искам да осъществя наяве посланието от стихотворението ѝ "Плодородие". Майка ми бе земен и извънземен човек."

За предизвикателството да отглеждаш шафран и измеренията на духовността ще говорим с бизнес дамата Стела Костова:

"Село Езерово беше мястото, което ми донесе силата. Сферите, с които се занимавах, вече не ми бяха предизвикателство. Голямата магия е в простичките неща. Надявам се да успеем да съберем хаоса.

Шафранът е магично цвете, в присъствието му злите духове бягат. Това не е обикновен лилав минзухар. Всички места на силата са освещавани с шафран. Когато свалих токчетата и отидох на нивата, оттам изкараха няколко камиона с ясписи. Цялото село е изградено върху яспис, във всичките му възможни цветове. Това е камъкът на Христовия престол и активира останалите 10 днк-спирали.

Цената на успеха? Промяната! Да си позволим да направим крачката и да преминем отвъд познатото." 

Следват наградения със знака на града Илиян Кръстев - за успешна треньорска дейност на клуб "Атлет - Първомай":

"Финансирани сме на база успехи и писане на проекти. Основно се занимаваме с малки деца, от 4 години нагоре. За бадминтона е добре да се започне от 1 клас. Имаме дете на 7 години, шампион при 11-годишните. Децата се учат на работа в екип и това е и превенция на вредни неща."

Министърът на културата Атанас Атанасов, гост на тържествата, отдели няколко минути и на слушателите на Радио София:

"Помня парка като дете, родителите ми са родени в Първомай. Първи май е рожден ден на моята майка, която ме е научила на труд.

Нашата цел е да изразходваме средствата прозрачно и ефективно. Искам да има по-добри условия за младите творци, по-голям достъп за култура за всички още от най-малка детска възраст. Приоритети са ни НФК, казусът с НДК, имаме фестивални и други сесии, има критерии, решенията се вземат по правила."

Финалът е с Ана Сиракова - председател на Народно читалище „Свети Свети Кирил и Методий“:

"Председател съм от една година. Имаме ансамбъл - певчески, танцов и театрален колектив, както и секция "Изобразителни изкуства". В съставите идват доста млади хора. Библиотеката е винаги отворена, има различни игри и занимания за децата. Самата сграда е остаряла и има нужда от поддържане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25