Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влияе ли липсата на места в детски градини върху жените?

Снимка: Pixabay

На 12 май 2022 г. в София ще бъдат представени резултатите от представително социологическо проучване “Грижа и социални неравенства. Влияние на недостига на места в общинските ясли и детски градини в гр. София върху социалния живота на жените”. То е реализирано в периода ноември 2021 – януари 2022 г. от “ЛевФем” и социологическа агенция “Глобал Метрикс” с подкрепата на Български фонд за жените.

Подробности по темата пред Радио София разказа д-р Леа Вайсова - гл. ас. в СУ, ръководител на изследването и автор на доклада. По думите й, проблемът с недостига на места в детски градини и ясли е сериозен, и с годините се задълбочава. Тя каза, че недостигът е най-сериозен в София, но вече го има и други големи градове, като Пловдив и Варна и, че най-потърпевшите от липсата на общински места в яслите и градините са именно жените, защото грижата за децата продължава да се делегира именно на тях.

“Нашето изследване показва, че когато детето не е прието домакинствата чакат от една до две години”, каза д-р Вайсова и поясни, че жените са принудени да удължават своето майчинство за втората година, което означава, че техният доход драстично намалява, а ако влязат в трета година, те остават без никакви пари.

“Това, което също много често се практикува е, че някои от майките се опитват да преминат на по-гъвкав режим на работа, на половин работен ден, то това отново означава, че доходът им намалява и нещо, което е по-лошо, всъщност осигурителният им стаж започва да страда и това в дългосрочен план означава, че съответно те ще получават много по-ниска пенсия”, заяви д-р Вайсова.

Тя даде за пример данни на КНСБ, според които във възрастта между 30 и 40 години рязко се увеличава разликата в доходите между мъжете и жените, а също така показват ясна тенденция за неравенствата в пенсионна възраст. Освен това добави, че има и дискриминация на работното място, тъй като някои от работодателите не искат да назначават жени, които са във възраст, в която биха искали да имат дете, както и такива, които имат деца.

Тя сподели, че в периода на здравната криза е имало програма “Родители в заетост”, по която домакинствата е можело да кандидатстват за детегледачка и, че според изследването  домакинствата с ниски доходи – до 1000 лв. са се възползвали от нея и тя е била от полза за тях.

“Оставам на позицията, че е нужно най-после Столична община да изпълнява своите обещания, а именно да започне да изгражда общински ясли и детски градини. Също така от миналата година има компенсации, които се изплащат от държавата за домакинства, чиито деца са кандидатствали и не са били приети, но тези компенсации всъщност на деца, които са навършили три годишна възраст, тоест те обхващат само детските градини, а не ясления период. И другият момент, който е много ограничаващ е, че те се изплащат в следствие на това, когато семействата са успели да запишат детето си в частна детска градина, да назначат например някакъв друг тип частна услуга, като частна детегледачка и т.н. и с тези документи, финансови и счетоводни те могат да кандидатстват”, каза д-р Вайсова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В УНСС 2 магистърски специалности ще осигуряват и диплома от шотландския Abertay University

„Духът прави силата“ – такова е мотото на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в София, а стартът на тазгодишния академичен сезон е на път да надмине очакванията за магистърски програми във висшето учебно заведение. Кандидат-студентите вече ще могат да избират между 2 възможности за изучаване на дуална магистърска програма в..

публикувано на 24.07.24 в 17:19

Връщане на стари законови текстове може да превърнат София в протестен къмпинг

Българското кемпер общество сигнализира в отворена позиция, че служебното правителство се опитва да върне стария вариант на наредбата за свободно къмпингуване . Въпреки че преди 6 години, когато тя се дискутираше и бяха отправени над 600 отрицателни становища, а по време на кабинета „Денков“ се изготви нов вариант, сега отново се планира да се..

публикувано на 24.07.24 в 16:30
Васил Терзиев

Съдът отхвърли жалбата за ревизия смяната на шефове на 6 общински дружества

Административният съд в София отхвърли жалбата на кмета Васил Терзиев срещу предварителното изпълнение на решението за смяна на бордовете на 6 общински дружества до провеждането на конкурс. Определението на съда може да се обжалва в срок от 7 дни. Спорове за рокадата в ръководствата на големи столични дружества Отстраниха съветите на..

публикувано на 24.07.24 в 16:13
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Ненчев може да стане временно управляващ, но преди това трябва да бъде назначен като дипломат

" България трябва максимално бързо да изпрати в Украйна свой извънреден и пълномощен посланик с всичките нужни професионални и политически качества , за да представя страната ни там. Тази страна води война, ние ежедневно изразяваме солидарност с нея, а нямаме в Киев свой постоянен представител на най-високо равнище. Фактът, че вече 2 години..

публикувано на 24.07.24 в 15:20
Стефан Марков представи

Книга дава насоки в разбирането на сложните алгоритми на заблудата

В предаването "Радиокафе“ разговаряме с автора Стефан Марков, за книгата му  “Алгоритми на заблудата. Фалшива информация и социални мрежи в епохата на постистина“ .  Книга, която разобличава псевдонауката и е пътеводител за критично мислещите в днешната сложна и тревожна обстановка.  В свят, изпълнен с лъжи и заблуди, ангажиментът ни към истината..

публикувано на 24.07.24 в 14:30

Творчески лагери за ученици и срещи с изявени имена в кино изкуството

"Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството" е съвместна инициатива на  Arte Urbana Collectif  и EUNIC клъстър България – мрежа на чуждестранни културни центрове и посолства в страната ни. Като част от проекта, в началото на месец юли се проведе първият летен творчески лагер. Той се състоя в Троян, а..

публикувано на 24.07.24 в 12:37

"Празник на село" събира в Ягодово почитателите на истинската храна

За четвърта поредна година ценителите на прясната храна от местни производители, както и на хубавата музика, ще могат да посетят "Фестивал на село" в козеферма в Ягодово, Берковица. Идеята на празника е да се популяризират автентичните продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. Да бъде представено..

публикувано на 24.07.24 в 12:33