Книга, която разобличава псевдонауката и е пътеводител за критично мислещите в днешната сложна и тревожна обстановка. В свят, изпълнен с лъжи и заблуди, ангажиментът ни към истината трябва да е приоритет, призовава авторът.
Настоящата книга дава значими насоки в разбирането на съвременните (дез)информационни потоци, "икономиката на вниманието“ и сложните алгоритми на заблудата.
Дълбинното противоречие на съвремието ни едва ли може да остане незабелязано. Информацията ни залива отвсякъде, но фактите имат все по-малко значение, а за същността на истината липсва базисен обществен консенсус.
Този релативизъм е знак за социална криза, превзела всички модерни общества.
В подобни условия, в които технологиите създават перфектната среда, дезинформацията се множи застрашително, а социалната аномия (социологически термин, означаващ загуба на ценности, ориентири и норми) елиминира и последните прегради пред настъплението ѝ.
Възможно ли е заблудата във всичките й форми да има алгоритми и те да бъдат хванати?
"Често имаме погрешно разбиране за това, какво е алгоритъм. Алгоритъм всъщност е рецепта – как едно нещо се прави в конкретни стъпки – не само търсачките, социалните мрежи и компютрите работят с алгоритми“, твърди Стефан Марков.
Има много начини как една заблуда, една невярна, фалшива информация, да се създаде, да бъде направена по-атрактивна за хората и как по-успешно да се ретранслира в обществото, допълни той. По думите му, зависи за къде говорим, защото всяка среда има своята специфика и своите обитатели, не навсякъде непременно едни и същи правила са най-добри и най-печеливши, но има базисни принципи, които работят безотказно.
“Заблуждаващата информация е вид убеждаваща. Тя е създадена преди всичко, за да убеди някого, не просто за забавление, ако е наистина сериозна, злонамерена, невярна информация, върху която се фокусирам в книгата ми, не върху сбърканата, защото и такава има“, уточни авторът.
Днес всички “живеем“ в социалните мрежи, но хората избират коя мрежа да използват. Младите хора предпочитат повече визуалните, социални мрежи като Инстаграм или Тик-Ток. Трудно можеш да изкушиш с дълги текстове хора, които са установили, колко привлекателна е визията, за разлика от хората от определена възраст нагоре, които почти всички са ползватели на Фейсбук, посочи Стефан Марков.
В своята книга "Алгоритми на заблудата…“ той разобличава какво е заблуда или измама - дълъг списък с дейности, сред тях, хомеопатията, холистичната медицина, натуропатия, антиваксърство, детокс диети, астрология, екстрасензорни възприятия и други.
"Разбирам, че с изброяването на този списък си създавам кохорти от “врагове“ и разбирам, хората не обичат да им се казват такива неща, но науката има много строги и ясни критерии за това, какво е научно и какво не, това не са мои тълкувания на нещата", отбеляза Стефан Марков.
Намира ли място в списъка на заблудите религията, която също не е научно доказана?
Чуйте още интересни аспекти от разговора на Константин Лавсов и Мария Бояджиева в звуковия файл.
Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..