Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Канабис: THC и пушене

Еп. 3. Д-р Юлиан Караджов коментира истината, фактите и митовете за канабиса

Снимка: Архив

По темата за THC и пушенето на канабис, потърсихме експертното мнение на д-р Юлиан Караджов - биохимик и експерт по наркотиците, автор е на книгата „Канабис, наука и политика“.

В нея той обхваща темата за канабиса по възможно най-подробен начин, за да може читателят да се запознае с отделните детайли около това растение – митове, легенди, факти, истина.

Още в самото начало на разговора, помолихме експерта за дефиниция на думата „наркотик“:

„Всяко психолативно вещество, което хората вземат, за да изпитат въздействието му“, бе краткия и изчерпателен отговор. Той поясни, че под това наименование влизат всички вещества, които влияят на психиката и хората ги взимат, за да изпитат въздействията им.

„Влиянието може да бъде както с медицинска цел, така и просто за развлечение“, каза още д-р Караджов. По думите му, дори считаните за най-опасни видове наркотици имат приложение в медицината.

Той подчерта, че няма връзка между наркотичността и забраната на нещо. Алкохолът, тютюнът и кафето са също толкова наркотици, колкото всички останали, смята д-р Караджов. Той групира наркотичните вещества в две групи: легални и нелегални.

Кога можем да говорим за зависимост от канабис и може ли да възникне тежка абститенция от пушенето на канабис – чуйте подробности.

Вярно ли е широко популярното твърдение, че от канабис, човек преминава на по-твърди наркотици и/или има ли доказателства за обратното?

„Тази теза е чиста пропаганда, чиста политика, в нея няма „капка“ наука“, посочи д-р Юлиан Караджов.

През 1937 година, канабисът е смятан за много опасна дрога. Широко разпространено било мисленето, че от твърд наркотик се преминава на канабис. През 1944 година в Ню Йорк, излиза първото научно изследване, от цял екип назначен от кмета на града, който опровергава това общоприето схващане.

Нелегалният статус на канабиса има лош социален ефект. Търговецът „на черно“ винаги пробутва и нещо друго, смята д-р Караджов.

„Човек трябва принципно да се придържа към умереност“ препоръча специалистът.

Какво влияние оказва пушенето на канабис върху подрастващи и възрастни, как влияе на белите дробове, убива ли той мозъчни клетки? – чуйте.

Има ли канабисът отрицателно въздействие върху възприятията на човека, характерът му и прави ли го опасен за околните. Оказва ли влияние върху паметта в дългосрочен план?

Трябва ли родителите да се притесняват, ако разберат, че детето им пуши канабис.

„Проблемът е, че канабисът, както и абсолютно всички дроги, въздействат върху определени рецепторни системи на тялото, основно на канабиноидната система“, обясни специалистът, по думите му, когато промените в организма протичат естествено, те са част от процеса на развитие, от някакъв план по растежа на организма. Когато вкарваме външни вещества, хармонията в този план се нарушава.

„Затова нещо, което не причинява никакви проблеми на един възрастен, може да причини сериозни такива на един подрастващ, защото то влияе върху самия процес на развитието“, поясни д-р Ю. Караджов.

„Не си правете експерименти със себе си, докато сте малки, изчакайте да пораснете“, посъветва експертът. Чуйте.

Намалял ли е интересът към канабиса след легализацията му в някои страни, какво показват статистиката в България и по света относно хората които пушат, какъв е броят на тези, които биха искали той да се легализира, и колко от тях остават консервативни?

„Всички официални данни трябва да се умножават поне по две... Хората не си признават, поради това, такива проучвания трудно се правят“, смята специалистът.

Какъв е шансът България да се включи в бизнес идеята, приета вече в множество страни, за декриминализирането и легализирането на канабиса, както и начинът на лечение на определени заболявания?

„В България до такава степен липсва разбиране по темата,че им е по лесно да го държат забранен" каза д-р Караджов. Той допълни, че можем да наблюдаваме и да почерпим от чуждия опит – кое върви, кое не върви, без да се налага да правим експерименти, каза в заключение специалистът.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54
Търсете сянката, носете вода

Става още по-горещо

Днес ще бъде слънчево, след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места в Източна България и планинските райони ще превали краткотрайно. Ще продължи да духа слаб, в източните райони до умерен вятър от изток-североизток. Горещо време с максимални температури между 34° и 39°, в София - около 34° . По..

публикувано на 10.07.24 в 07:15

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние, потребителите".  Оплаквания за туристически услуги има както от потребители, които са ползвали туристическа..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висши училища и професионални центрове...

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес зала, 3 кабинета по информатика, библиотека, игрища за футбол, волейбол, баскетбол и хандбал...

публикувано на 09.07.24 в 12:27
Снимки: Топлоцентрала

Два дни "Топлофест" ни държи "високо във въздуха" с цирк и музика

Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха" . "Интензитетът, с който работим, ме кара да се чувствам преял (от културни събития) – полу нашега отбеляза пред БНР-Радио София..

публикувано на 09.07.24 в 11:28

Биляна Цолова ще представи България на световния финал на "Dance Your Style"

23-годишната хореографка Биляна Цолова-Bibliq ще представи България на световния финал на Dance Your Style в Мумбай на 9 ноември т.г.. Тя е победител в третото издание на Dance Your Style България 2024.  След поредица оспорвани танцови "битки" срещу едни от най-опитните танцьори и хореографи у нас, младата надежда заминава към глобалния финал на..

публикувано на 09.07.24 в 10:10