На 29 май 2022 г. между 12 и 16 ч. хората, които вярват в това, че конете могат да помогнат на деца с различни специални потребности може да присъстват в конната база и да пояздят, като децата ще са с предимство. Събраните суми ще помогнат на Тодорова освен за отглеждането на конете, както и таксата за родителите на деца със специални потребности да се намали до 15 лв.
Преводач по професия, основателката на конната база Ваня Тодорова разказа повече подробности пред Радио София. По думите й, базата е основана през 2014 г. и не е имала досег с коне.
"След едно прекарано лято сред тях при по-чести срещи си дадох сметка как добре въздействат, както върху мен, така и върху хората, които наблюдавах. И започнах да си мисля, че този начин на разтоварване, този начин на преодоляване на стреса е много по-полезен отколкото да отидеш в една фитнес зала, защото дейността се случва сред природата", каза Тодорова.
Нейната първоначална идея е била да помага на възрастни и макар да е знаела за лечебното въздействие върху деца не е имала много информация.
"Първоначалната идея беше това да бъде една стандартна конна база за разходки, за езда, за общуване с конете. В последствие се убедих, че наистина искам да се занимавам само и единствено с деца, защото се чувствам по-удовлетворена", сподели тя и допълни, че в резултат на това решение е променила курса си на работа и образование, завършила е специалности свързани с деца със специални потребности и с конната терапия, за да може да бъде максимално полезна.
"Процесът е доста труден, защото е по-особен вид терапия и по-особен вид спорт, тъй като включва две живи същества – едното е човека, другото е животното", сподели Тодорова и разказа за дете със специални потребности, което след посещение на базата има значително подобрение. Тя поясни, че самото движение на коня действа върху централната нервна система, стабилизацията на позата, мускулите и ставите и по този начин оказва благоприятно въздействие върху човешкия организъм.
Според думите й, терапията е много по-различна от ездата:
"Всъщност ездачът, в случая детето или възрастният е пасивен участник. Тоест, той активно възприема движенията на коня, но той не участва нито в управлението, нито в насочването. Това е роля на водача, на самия терапевт".
Част от конете в базата са спасени от недобросъвестни стопани.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..