Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разрешим ли е казусът "Централна минерална баня"

Регионален исторически музей – София
Снимка: Ани Петрова

По време на заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, в т.8 се поиска отлагане на доклада за възстановяване на Централна минерална баня и се предложи сформиране на работна група, като арх. Здравков оттегли доклада за преработка с краен срок – края на май. Какво следва от тук нататък и какво е бъдещето на банята пред Радио София говори общинският съветник арх. Борислав Игнатов, член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика.

"Централна минерална баня, както всички знаем се превърна в нарицателно име за лошо стопанисване, липса на политика и въобще каквото и да е желание за действие от управлението на Столична община", заяви арх. Игнатов. Той допълни, че:

"Специално това заседание на комисията беше изключително странно, тъй като ГЕРБ искаха да отложат доклада на собствения си главен архитект – арх. Здравков, за продължаване на работата по реставрация и фактическата реставрация на северното крило на банята, което от десетилетия е пустеещо".

Арх. Игнатов каза също, че аргумента за отлагането на доклада и спирането на реставрацията на банята е, че преди да се прави каквото и да е, трябва да се избере концесионер, като след избирането му той да реши какво да се прави. Той допълни, че общото между всички софийски минерални извори е, че водата от десетилетия се излива в канализацията, защото липсва истинска политика на тяхното използване.

"Този музей, който е в южното крило на минералната баня, Музеят на София, е абсолютно странно вътре в басейни и места, където са били теляци и е направено за водни процедури да се виждат някакви експонати, които абсолютно не стоят на място", каза арх. Игнатов.

Той заяви, че според него решението е, след като има конкурс и концепция и са фиксирани средствата, които трябва да бъдат отделени от бюджета на СО, банята да бъде превърната в съвременен спа център.

По темата се включи и Борис Бонев, общински съветник и също член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. По думите му, в плана е имало  списък на дейностите, които биха довели до преобразяването и функционирането на Централната минерална баня до работещ термален център, но вече над година се закъснява с този линеен график и до момента нищо не е започнато.

"Изведнъж в Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика се появява доклада, и то внесен от ГЕРБ за разглеждане. Без никаква промяна дори на линейния график, който очевидно вече е неизпълним, защото сроковете за началото и неговото изпълнение са били преди година и половина", коментира Бонев.

Той подчерта, че въпреки богатството на минерални извори нямаме почти никакъв спа туризъм и посочи Будапеща, която е доста по-бедна на минерални води, че е един от световните лидери за привличането на посетители към спа туризма.

Той каза, че парите, които София, но и България може да печели от подобен тип туризъм ще са изключително много, както и здравните ползи от възможността човек да ползва минерални води за лечение на цяла плеяда от болести.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС се събира извънредно за ръководствата на 6 общински дружества

Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров свиква извънредно заседание на 1 август, четвъртък, от 10:00 часа, става ясно от дневния ред на Съвета. Единственото, което ще обсъдят общинските съветници, е връщането за ново обсъждане на решение на доклад, приет на 9 юли тази година от Карлос Контрера, Севделина Петрова, Красимир..

публикувано на 29.07.24 в 19:23

Как сматрфонът да ни направи по-умни

До 2 август в зала “Smart Classroom” на София Тех Парк продължава академия за безопасно присъствие в интернет Smart Scroll Academy . Десетки деца на възраст от 13 до 17 години се срещат с професионалисти в сферата на журналистиката, аудио визуалните изкуства, изкуствения интелект, спорта и медицината , които им разказват как да бъдат..

публикувано на 29.07.24 в 18:52
Без законен договор тези щайги може да се усещат доста по-тежки

ГИТ: Законните начини за работа в чужбина са три

През летния сезон са зачестили случаите с измамени български граждани, на които им е обещана работа в Швеция и Канада, съобщават от Главната инспекция по труда (ГИТ). Безработни, най-често с нисък социален и образователен статус, пристигат в Швеция по покана на приятели или по обява в интернет с обещания за работа в строителството или за..

публикувано на 29.07.24 в 17:39
Актьорът Антон Порязов

Антон Порязов с роля в световната продукция "Младата жена и морето"

В БНР-Радио София гостува и актьорът Антон Порязов , за да ни разкаже за състоялата се съвсем наскоро в България премиера на филма "Младата жена и морето" (Young women and the sea) на режисьора Юахим Рьонинг . Там българският актьор заслужено заема своето място сред звездния актьорски състав на продукцията. Създаден по действителен случай,..

публикувано на 29.07.24 в 17:31
Крис Илиев, Мария Драгнева, Юлиан Костов

Актьорът Юлиан Костов пее с Мария Драгнева в музикалния си дебют "Rain"

Мария Драгнева и Юлиан Костов представиха съвместния си музикален проект “Rain“ в предаването “Добър вечер, София“. Актьорът сподели какво го е подтикнало да се захване с музика, че от малък намира своето вдъхновение в музикалния жанр. "Това е първата ми любов, дори преди киното, преди да гледам “Цар Лъв“. През годините съм си мислил, че ако..

публикувано на 29.07.24 в 15:35

Зорница Русинова: Мерките преди либерализацията на електроенергийния пазар трябва да се вземат отсега

Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 година изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност. Това е предупреждение от Икономическия и социален съвет (ИСС) в  свое становище по темата . "Тази година имаме 5 акта, свързани с енергетиката..

публикувано на 29.07.24 в 15:33

Бенгалските тигри Киафа и Нарцис в Софийския зоопарк празнуват

Днес честваме международния ден на тигрите, напомнят от Софийския зоопарк. Отбелязва се от 2010 г. с цел да се обърне внимание на международната общественост, че тигрите са застрашен вид и изчезват с бързи темпове от дивата природа поради бракониерство и загуба на местообитания. Бракониерите търгуват с всички части от животното , заради широкото..

публикувано на 29.07.24 в 14:11