Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи в атака

Активните в училище стават основата на гражданското общество

Снимка: Боян Бочев

Агентът на Радио София Деян Янков от "Тротоара" не само засне едни млади герои в свое видео към една от мисиите, но и доведе в студиото Наталия Борисова от Софийската математическа гимназия, Ангел Лозанов от 121-во училище "Георги Измирлиев", Константин Черганов от 91-ва немска гимназия.

И тримата са представители на ученически съвети в своите учебни заведения, а темата за самоуправлението на учениците възниква от самосебе си.

Когато хората са млади, нуждата да правят нещо заедно, да се борят за правата си и да искат нови неща, се появява по естествен начин. Когато станат големи (възрастни) първоначалните им желания и амбиции са удавени от битовизми, коментира Деян Янков.

Очевидно, за да сме активни граждани, трябва да сме свикнали със самостоятелните решения от малки.

Младите хора в студиото на Радио София разказаха, че мотивацията да участват в органите на самоуправление в училище е свързана с желанието за доброволчество, за инициативност, споделяне на мнения, за организиране на привлекателни културни събития, за активности, които да са от полза за всички.

Хубавото е, че има и училищни ръководства (като в СМГ), които са отворени към идеи и предложения, вслушват се в глада на младежите.

Учениците  в 91. НЕГ обаче невинаги получават търсените отговори от педагогическия състав.

Всъщност ученическото самоуправление има няколко нива: паралелка, клас, училище, градско и национално ниво.

На национално ниво действа Съвет на децата – консултативен орган към председателя на ДАЗД (Държавна агенция за закрила на децата).

Оказва се, че много често от страна на училищното ръководство не се иска повече от това - директорът да разреши учениците да реализират идеите си, допълни Деян Янков.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

Вижте видеото на агент Деян Янков :

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническата градина БАН

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41