На 31 май приключи хуманитарната програма за 40 лв. на ден за нощувка и изхранване на украинските бежанци, затова през изминалата седмица започна тяхното превозване и настаняване на нови локации във вътрешността на страната.
Броят на хотелите и базите за украински граждани с временна закрила е 117. Хуманитарните програми, по които са се включили хотелиерите са две – за 15 лв. с изхранване, и 10 лв. - само за нощувка.
Какво обаче се случва с украинските бежанци в страната ни, които са в бази и хотели без включено изхранване?
По искане от Министерския съвет Българският червен кръст предоставя помощ от сухи пакети, които достигат до 9500 украински бежанци в страната. Ясен Сливенски – директор „Мениджмънт на бедствията“ обобщи пред Радио София как помага БЧК на бежанците от Украйна:
„БЧК пое ангажимент да подпомогне държавата в този промеждутък от 7 дена, докато се направи и организира изхранването на украинските граждани, било то с кетъринг или по друг начин. Пакетите, които предоставяме, не заместват и не компенсират пълноценното хранене три пъти на ден.
Досега доброволците към БЧК са предоставили над 20 000 часа труд.“
В социалните мрежи се появиха постове, в които се изрази недоволство, че храната за бежанците е недостатъчна.
Поля Станчева – главен доброволец от СУБ - „Украински дом“ във Варна разказа за трудностите:
„Ние сме посетили държавни бази, в които наистина има проблем с изхранването. От една страна няма условия за приготвяне на храна. Налага се ние да носим храна и електроуреди - от тостери до хладилници. Все още е затруднено осигуряването на детски храни, при пенсионерите нуждите са свързани с медицинското обслужване.“
Дневният порцион, осигуряван от БЧК, включва: 1 хляб, 2 инстантни супи или спагети, бутилка минерална вода 0,5 л., консерва и кроасан или вафла.
Чуйте повече от интервютата на Йоана Георгиева.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..