Тя каза, че Световната здравна организация тази година е поставила една особена тема – заплахата за тютюна за околната среда. По думите й, шокиращи данни сочат, че за изработката на 300 цигари трябва да бъде унищожено едно дърво, а за ежегодното производство на 6 трилиона цигари биват унищожени милиони дървета. Гешанова допълни, че за отглеждането на тютюн се изразходва огромна част от питейната вода на планетата, или една четвърт от Женевското езеро.
Тя посочи, че у нас такива изследвания не се правят, но фасовете, които се изхвърлят вредят изключително много на околната среда, а новите електронни цигари съдържат в себе си пластмаси, тежки метали и други продукти, което превръща тютюневата индустрия в огромен замърсител. Относно това, че в Гърция обмислят забрана за пушене на плажовете, Гешанова каза, че в България е крайно време ние сами да се замислим, че с цигарите вредим на себе си и на околната среда.
По думите й, в Европа има инициатива, целяща да възпитава децата без реклами на цигари, а ние сме една от последните страни в Европа, където навсякъде има реклами. Гешанова сподели, че събраната информация в неин доклад сочи, че тютюневата индустрия не действа директно, но спонсорира различни инициативи, групи, културни или здравни събития, които от своя страна обръщат отношението на обществото и властимащите към тютюневите изделия.
"Покачването на акциза, ако тютюневата индустрия позволи то да се отрази и върху цената, има значение за намаляване на пушенето единствено ако това увеличаване е драстично", заяви Гешанова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..