Според Маринова, първите слатински събори датират още след построяването на църквата "Св. Мина" през 1872 г., а тази година тя бележи своята 150-та годишнина. Маринова сподели, че на площада пред църквата всички слатинци са се събирали, играели са шопски хора облечени в най-хубавите дрехи. По-късно, когато селото се присъединява към София читалището поема инициативата за събора.
"В спомените си, 92 годишната Иванка Миланова разказва всъщност, как са се празнували тези събори. Колко весело и колко прекрасно е било за всички слатинци идването на този ден, на Свети Дух. Те са празнували и Коледа, Прошка, Великден, Гергьовден, но Свети Дух е бил емблематичен празник. Там са се издигали въжените люлки, множество сергии с дрънкулки, децата тичали, избирали си пръстенчета, гривнички, герданчета, стомнички с вода, захарни петлета, балончета, захарни ябълки натопени в карамелена захар", каза Маринова.
Тя поясни, че 100 годишнината на читалището е била отбелязана на 31 май 2021 г. През 2016 г., когато Маринова е започнала работа в читалището е намерила първото издание на книгата "Кратка история на село Слатина, Софийско" на Любен Грозданов, а за 100 годишнината книгата се преиздава.
По думите й, в допълненото издание са описани 20 рода, като много от тях са били собственици на сегашни софийски парцели.
"Между Драгалевци, Подуяне и Летище София всичко това е било слатинска земя. Слатинската мера е била и Борисовата градина", каза Маринова и поясни, че когато Борисовата градина е трябвало да бъде залесена през 1903 г., са избухнали бунтове, продължили до 1908 г., понеже собствениците не са се примирили, че им отнемат земята. Тя поясни, че по време на колективизацията е имало разселвания и част от слатинци са отишли в други квартали.
За църквата "Свети Мина" Маринова разказа, че по време на Втората световна война под нея е имало скривалище, където населението на селото се е криело.
"Свети Мина" от 11.11.2011 г. затваря врати като храм и за съжаление опитите 2014-2015 г. да се съберат слатински помощи за възстановяването на "Свети Мина" не се увенчават с успех", сподели Маринова и допълни, че църквата в момента е в изключително тежко състояние, но има технически проект, по който се работи.
Повече подробности за празника можете да чуете в звуковия файл.
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..