Според Маринова, първите слатински събори датират още след построяването на църквата "Св. Мина" през 1872 г., а тази година тя бележи своята 150-та годишнина. Маринова сподели, че на площада пред църквата всички слатинци са се събирали, играели са шопски хора облечени в най-хубавите дрехи. По-късно, когато селото се присъединява към София читалището поема инициативата за събора.
"В спомените си, 92 годишната Иванка Миланова разказва всъщност, как са се празнували тези събори. Колко весело и колко прекрасно е било за всички слатинци идването на този ден, на Свети Дух. Те са празнували и Коледа, Прошка, Великден, Гергьовден, но Свети Дух е бил емблематичен празник. Там са се издигали въжените люлки, множество сергии с дрънкулки, децата тичали, избирали си пръстенчета, гривнички, герданчета, стомнички с вода, захарни петлета, балончета, захарни ябълки натопени в карамелена захар", каза Маринова.
Тя поясни, че 100 годишнината на читалището е била отбелязана на 31 май 2021 г. През 2016 г., когато Маринова е започнала работа в читалището е намерила първото издание на книгата "Кратка история на село Слатина, Софийско" на Любен Грозданов, а за 100 годишнината книгата се преиздава.
По думите й, в допълненото издание са описани 20 рода, като много от тях са били собственици на сегашни софийски парцели.
"Между Драгалевци, Подуяне и Летище София всичко това е било слатинска земя. Слатинската мера е била и Борисовата градина", каза Маринова и поясни, че когато Борисовата градина е трябвало да бъде залесена през 1903 г., са избухнали бунтове, продължили до 1908 г., понеже собствениците не са се примирили, че им отнемат земята. Тя поясни, че по време на колективизацията е имало разселвания и част от слатинци са отишли в други квартали.
За църквата "Свети Мина" Маринова разказа, че по време на Втората световна война под нея е имало скривалище, където населението на селото се е криело.
"Свети Мина" от 11.11.2011 г. затваря врати като храм и за съжаление опитите 2014-2015 г. да се съберат слатински помощи за възстановяването на "Свети Мина" не се увенчават с успех", сподели Маринова и допълни, че църквата в момента е в изключително тежко състояние, но има технически проект, по който се работи.
Повече подробности за празника можете да чуете в звуковия файл.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..