Журналисти, които искат да задълбочат познанията си с научните данни, политическите действия и българската реалност по отношение на климата, ще могат да участват в специална работилница на 15 юни от 9:00 до 17:30 ч. в зала „Алма Алтер“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
Поканата е от организаторите: фондацията "Биоразнообразие" в партньорство с Асоциацията на европейските журналисти – България, "Климатека" и "Фабрика за идеи".
Еднодневната академия е под наслов "Пишем за климат", но са поканени всички журналисти, независимо дали пишат, говорят или използват други средства и материали, обясни пред Радио София Йорданка Динева от фондация "Биоразнообразие":"Искаме да говорим какво можем да направим в момента, каква е ролята на защитените територии и запазените екосистеми за климатичните промени, както и какви стъпки България планира да предприеме по зеления път."
▲ Йорданка Динева
В първите 3 часа ще участват 5-има експерти като лектори. Втората част на събитието ще се проведе под формата на уъркшоп с Димитър Кенаров, който се занимава с документална журналистика. Той ще разкаже повече за наративите, които може да създадем и практически как да комуникираме по комплексни теми.
Работилницата е част от по-голяма инициатива, която се състои от академия за журналисти, финансиране на журналистически разработки и изследователска мисия в Гватемала.
Цялостната програма цели да подкрепи работата на журналистите в България в отразяването и изследването на темата за климатичните промени, тяхното отражение върху биоразнообразието и хората, както и потенциалните решения за смекчаването им чрез решения базирани на природата.
Регистрацията може да се направи до края на деня тук.
Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..