Концепцията на проекта е банята да бъде термален център, който предлага лечебни и възстановителни процедури и същевременно съжителства с музея. Проектът показва как опазването на една сграда може да стане по различни начини и да се изтъкнат различни исторически моменти.
Относно това, дали е възможно той да се реализира с участието на концесионер, в отворената покана всички концепции предлагат участието на концесионер под някаква форма, като според думите им, тяхното предложение е за участие на 70% концесионер и 30% на общината. Освен това процедурата по възстановяване ще бъде наблюдавана и от граждански орган, който ще контролира.
Забавяне при гласуването в Столичния общински съвет на подготвяния план за банята има, но за сега причината не е известна, като за отговор трябва да бъде потърсен както главния архитект, така и вносителя на предложението, коментира арх. Шопова. "Сградата е паметник на културата от национално значение", изтъкна тя и допълни, че в получено до тях писмо он Националния институт за недвижимо културно наследство се посочва, че план за опазване и управление към момента не е постъпил при тях и няма реална стратегия как да бъде опазена сградата.
Слава Савова сподели, че да се раздели опазването на сградата с архитектурния проект и ремонта не е правилната хронология, защото тези две неща би трябвало да станат едновременно от архитекти, които имат опит в опазване на недвижимо културно наследство. Арх. Шопова каза, че планирането на бъдещето на банята на първо място изисква комплексна експертиза.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..