Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

6 важни ползи за организма, ако откажем алкохола - вижте кои са те!

Снимка: Dir.bg

Ето някои ползи за организма, когато сме отказали употребата на алкохол:

1. Подобряване на съня

При употреба на голямо количество алкохол, не достигаме до фазата на бързия сън, който има възстановителен ефект върху организма.

Фазата на REM съня (с бързо движение на очите) е най-дълбокият сън.

Той осигурява най-голяма почивка. Чрез него мозъкът и тялото се възстановяват и влизат в равновесие след дългия ден.
"Когато не пием алкохол, качеството на съня ни е по-високо, което е от решаващо значение за поддържането на всички мозъчни функции", обяснява Джесика Хофман, лицензиран консултант по въпросите на алкохола и наркотиците в Hazelden Betty Ford.

2. Рискът от развитие на определени видове рак е по-малък

Когато организмът е подложен на постоянен стрес, той става по-уязвим към заболявания като рак. Ако се откажем от алкохола, можете да намалите риска от развитие на рак - в сравнение с хората, които пият редовно.

3. Имунната ви система може да стане по-силна

Консумацията на алкохол може да потисне имунната система и нейния отговор към патогени, което увеличава вероятността от развитие на инфекциозни заболявания.

Установено е, че избягването на алкохола, както и на други продукти, които оказват отрицателно въздействие върху имунната система, ще предотврати отслабването ѝ, като увеличи способността на организма да се бори с вируси и други заболявания.

4. Ще ви е по-лесно да поддържате здравословно тегло

Алкохолните напитки съдържат калории, които могат да доведат до превишаване дневната дажба за организма.

Ако не пиете, просто не получавате тези допълнителни калории, които могат да достигнат до седем допълнителни килограма в рамките на една година.

5. Рискът от развитие на сърдечносъдови заболявания намалява

Когато се въздържате от консумация на алкохол, намалявате риска от бъдещи сърдечносъдови проблеми, тъй  като понижаваме  кръвното налягане, нивата на триглицеридите и вероятността от развитие на сърдечна недостатъчност.

6. Състоянието на черния ви дроб ще се подобри

Алкохолът е токсин, който се елиминира от организма чрез черния дроб.

"Ако един мъж пие повече от 15 чаши алкохол, а една жена - повече от 8 чаши алкохол седмично, това увеличава шансовете им да развият мастна хепатоза и цироза", предупреждават медиците. Но вероятността от цироза и мастна хепатоза намалява с около 10%, ако човек спре да пие алкохол.

Специалистите уточняват още, че ако спрем употребата на алкохол преди да са нанесени значителни щети, черният дроб успява да се възстанови напълно. Но ако развием цироза - което означава, че черният дроб започва да умира постепенно - тогава, когато спрем да пием, ще се възстановят само онези части от него, които не са напълно унищожени от алкохола.

Липсата на алкохол, намалява натоварването на черния дроб и му позволява да започне да се възстановява.

Източник: БГНЕС

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55