Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителят по История Димитър Гилев:

Българският манталитет е робски. Най-голямата светиня за българите трябва да е Отечеството

Снимка: fb/Древна България

Димитър Гилев е учител в Свиленград. От 4 години той преподава История в училище „Петър Берон“ в града. Той е учителят, който превръща всеки свой урок в спектакъл. Автор е на Youtube канал с уроци - „Древна България“. През 2021 г., Димитър Гилев стана „Любимецът на България“ с най-много гласове от предаването на БНТ „Любимците на България“.

Разказва, че е израснал на село, където придобива любовта към историята и миналото. По думите му, в историята ни има много подменени и неизвестни факти.

„Затова ерозираме като народ“, каза Димитър Гилев в предаването „Радиокафе“ и допълни, че не познаваме историята си.

Нашата история многократно е променяна и пренаписвана през годините, заради различните управленски режими и политически удобните лъжи, които се разпространяват в последните 8 десетилетия. Моята цел, на това, на което съм посветил живота си, е да се върне онази забравената история, която тъне под прахта на забравата. Защо казвам, че искам да съм най-вече изследовател? Защото един учител по история първо трябва да е изследовател“, разказа учителят.

Със съжаление споделя, че българският манталитет е робски.

„Само преди 80 години сме били държава без аналог в Европа от всяка гледна точка – образование, медицина, търговия, политика, военна история. 80 години по-късно няма и помен от онзи велик народ. Ние, българите, вместо да се обединим и да вървим заедно напред, ние винаги търсим някой покровител, някой голям брат. Нашият народ днес, една част от него е русофили, другата част са западно настроени хора, ние сме всякакви „фили“ и „фоби“, но не сме българи“, казва Димитър Гилев.

Разказва, че най-голямата светиня за българите трябва да бъде отечеството. Никой сега не нарича България отечество, за нас тя е държава, страна, но не и отечество, споделя учителят по История.

„Отечеството е духовното обединение на един народ в името на свободата“, казва Гилев.

Най-голямата награда, която учителят получава е обратната връзка от децата, на които преподава.

„Децата започват да се събуждат от летаргията, техните родители също се замислят. Те задават въпроси и този процес е много важен, защото се нарича мислене“, казва Димитър Гилев.

Какво още сподели Димитър Гилев за българската история, можете да чуете в интервюто на Ива Дойчинова.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филм за Йоргос Гунаропулос на голям екран в Созопол

На 27 август 2024 г., вторник, от 20:30 часа в салона на Лятно кино Созопол точно една година след премиерата си, документалният филм за художника Йоргос Гунаропулос "Йоргос Гунаропулос от Созопол", заснет в родния му град, отново ще бъде представен пред гражданите и гостите на морското градче. Междувременно продукцията беше селектирана за участие..

публикувано на 26.08.24 в 12:24

С коцерт-спектакъл ще бъде почетен рожденият ден на Тодор Колев

Тодор Колев е роден на 26 август 1939 г. в гр. Шумен. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1965 г.). Надхитря с успех комисията при приемането си, като обува обувки с високи токове и преправя гласа си на по-дебел, защото тя пускала артисти с мастита фигура и мощен глас. Работил е в театрите в Смолян, Шумен и Пловдив, а в..

публикувано на 26.08.24 в 09:19

Слънчево с възможност за превалявания

Атмосферното налягане ще е без съществена промяна и ще остане малко по-ниско от средното за август. Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и до полунощ ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност , като на места ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Те ще са по-значителни в крайните югоизточни райони. Вятърът ще..

публикувано на 26.08.24 в 07:10

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00