Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София сътрудничи с Южна Корея в областта на "умните" градове

Генчо Керезов
Снимка: Ани Петрова


София ще си сътрудничи с южнокорейския град Седжонг в областта на "умните" градове. За целта е подписана рамка за сътрудничество между двата града и се очаква кметът на Седжонг да гостува в София за подписването на официалния меморандум за сътрудничество след ратифицирането му от Столичния общински съвет и Общинския съвет на Седжонг. Зам.-кметът по дигитализация към Столична община Генчо Керезов разказа подробности пред Радио София.

По думите му посещението е изключително важно, а през последните години София се е превърнала в желан партньор на редица международни мрежи. Той каза още, че това партньорство се извършва в рамките на Програмата за международно градско и регионално сътрудничество на ЕС. Програмата цели да насърчи съвместната работа между европейските градове и столици и външни за съюза такива. Седжонг ще бъде следващата столица на Южна Корея, тъй като самият град е създаден като административен център.

"Това, което правим в нашата столица с тикет системата и умното управление на трафика се доближава до това, което колегите в Седжонг правят. Системите, които са за събиране на отпадъци, също са впечатляващи. Ние имаме умни системи в сметосъбирането, само че в Седжонг, например, цялата система, изграждайки града от самото начало като умен, позволява инфраструктура, която чрез вакуумни тръби от абсолютно всяка кофа за смет да бъдат събирани съответните отпадъци", поясни Керезов.

Той добави, че обществото е дисциплинирано и това, което при нас е такса смет, при тях се заплаща в себестойността на торбичките за смет.

"Хората купуват тези торбички и тях използват за изхвърляне на своите отпадъци. И това позволява на тази система, на тази градска мрежа да работи добре. Истината е, че ние за три дни там не видяхме нито един отпадък на улицата", коментира той. По думите му сферите за сътрудничество са пет - "Изследвания и иновации в сферата на транспорта, мобилността и градското развитие", "Иновативно икономическо развитие", "Нулеви нетни емисии", "Оказване на подкрепа на стартиращите малки и средни предприятия", както и "Сътрудничество в академичната сфера".

Керезов изяви надежда, че сътрудничеството ще продължи поне в следващите 10 години. Той каза, че до края на 2022 г. ЕС ще окаже подкрепа за изграждане на това сътрудничество и идеята е то да продължи и след рамките на програмата.


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50