Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Който не вярва, да гледа!

С Ясен Танев
Снимка: Радио София

Приключи ли процесът с настройките на машините за изборния ден и има ли рискове? Може ли да бъде манипулиран софтуера? Може ли да бъде хакната една машина?

Как да разпознаем една фишинг атака? Какви са целите на хакерските атаки? Предизвикателствата пред киберсигурността? За всичко това става дума в разговора ни със специалиста по киберсигурност Ясен Танев:

"Машинното гласуване е много по-сигурно от хартиеното. Технологията е безчувствена към емоциите и желанията. Машините за гласуване не са по-сложни от банкомата и мобилния телефон. Кодът на машината е малка част от процеса. Освен осемте външни пломби има вътрешни системи за сигурност. Една машина може да бъде неправилно програмирана и настроена, но тя е само част от изборния процес. Съвършена машина с грешни списъци е провал. 

Три организации са важни. Българският институт по стандартизация проверява документите и спецификациите. Българският институт по метрология проверява всеки компонент на машина, избрана на случаен принцип. После се изпитват от -15 до +40, след което се слагат в стая с антени. Тестват се и батерията, и хартията. За мен е странно, че точно спрямо човека, извършил процеса по удостоверяване е решението "махни работещия и сложи удобния".

В Министерството на Електронното управление, сорс-кодът ще се провери за бъгове, както и "бели" хакери ще се опитат да проникнат в тях. За пръв път излизаме от тази рамка и ще проверим Информационно обслужване и ще дадем публичност на разписаното от институциите. Който не вярва, да гледа!

Обучението по киберсигурност в дигитално читалище Сейфър има два аспекта. Това за обикновени потребители - да изгради естествен имунитет и инстинкт за самосъхранение. И другото - изграждане на професионалисти. 

Създал съм у дъщеря ми умения за оцеляване в дигитална среда. Но като видях какво се случва в нейното училище, разбрахме, че нещата са отчайващи. Цифрова хигиена е като в реалния свят - винаги се оглеждайте, не кликвайте директно. Второ - мийте си ръцете, махайте всички ненужни файлове и програми. Не разговаряйте с непознати! Не отивайте, където е много любопитно. И последно, не вярвайте на захарни къщички. Дигиталното читалище е изцяло доброволчески базирано. На сайта ни има форми за контакт. Възрожденски е начинът да стигнем до всички - учи и предавай нататък.

Фишинг-атаката експлоатира вашите емоции. Съобщението звучи интересно, обикновено 10% реагират. Много лесно биват подлъгвани милиони. Вече има вишинг (с глас), смишинг (смс, месинджър и т.н.) и QRишинг (водещ към грешно място).

Професиите с киберсигурност са с бъдеще. Да не бъдем безотговорни - не винаги някой може да ни пази!"

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10