Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 19 и 20 септември в София Тех Парк

Демонстрации на роботи и "умни" разработки на Robotics Strategy Forum

Снимка: robostrategy2022.para.expert

Професионалната асоциация по роботика и автоматизация – ПАРА, организира двудневен форум насочено към иновациите в индустрията и развитието на млади таланти.

Robotics Strategy Forum се провежда за четвърта поредна година.

Това издание е в хибриден формат и ще продължи и утре - 20 септември, в Сграда Инкубатор на София Тех Парк.

Панелите ще се излъчват онлайн във Facebook, LinkedIn и YouTube каналите на ПАРА, както и ще могат да се гледат физически от дистанция в една от залите.

"Роботите могат да се използват и да ни помагат за някои дейности, но ние, хората, трябва да ги създадем, да ги програмираме", изтъкна Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА. Тази организация обединява над 60 компании от сектора.

На форума има близо 30 щанда с различен вид роботи, които се използват както в производството, така и във всекидневието. Десет екипа представят своите последни разработки, сред които и умен асистент, дрон, смарт кошер и други.

Една от целите на тези форуми и компаниите, които участват, е да отгледаме следващото поколение технологични предприемачи – още от училищната скамейка, и да си взаимодействат с индустрията, да създават следващите печеливши стартъпи в сферата на роботиката и изкуствения интелект, подчерта Кристиян Михайлов.

В мобилното студио на Радио София Яна Спиридонова разговаря и с Денис Исметов – председател на клуба по роботика в Техническия университет; Светла Иванова – директор на средно училище "Любен Каравелов" в Добрич, и Мелиса Сали – ученичка в XI клас, представиха разработката за умно кошче за събиране на отпадъци, както и програма за предаване на данни за събиране на мед от кошер; Росен разказа за своя земеделски робот за отстраняване на плевелите в нивите, и то захранван от слънцето; Борис – за това, което прави компанията му за индустриалната автоматизация; Александра Омленска (17 г.) е направила демонстративен робот, съчетаващ енергията на слънцето, акумулатор и водорода; Александър Йорданов (18) е разработил виртуален асистент за дома, който разбира командите на български език.

Чуйте разговорите и ако ви е интересно – включете се в Robotics Strategy Forum.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Ангелова

Певицата Мария Ангелова завършва "Поп и джаз пеене", но остава вярна на фолклора

Младата певица Мария Ангелова разказа в предаването "Добър вечер, София“ как се заражда в нея любовта към фолклора. Това се случва още в ранните й години в училище, където посещава хор, в който изпълнява народна музика. По-късно започва да учи в музикална паралелка, посещава уроци по поп и джаз пеене. Кандидатства в джаз академията на Милчо..

публикувано на 03.06.24 в 12:32

В гимназията по транспорт в Сливница учат и младежи от София

Когато човек влезе в професионалната гимназия по транспорт "Н. Й. Вапцаров" - гр.Сливница, го посреща ромолът на изкуственото водопадче, което клокочи в алпинеума на фоайето. Срещу него са разположени моделите, с които абитуриентите тази година се дипломират и това са светещи, издаващи звук и работещи мотори, фарове и други части на автомобила.  През..

публикувано на 03.06.24 в 11:32
Снимката е илюстративна

Над 50% от метротрасето към кв. "Хаджи Димитър" и кв. "Левски" е изпълнено

На бъдещата автостанция „Изток“ е предвидено изграждането на интермодален възел, докъдето ще достига и метрото, съобщи пред Радио София директорът на „Метрополитен“ ЕАД проф. Стоян Братоев. „Този интермодален възел трябва във времето да се развие. В момента, ако има там метро, то няма да има кого да вози, няма да има там пътници. Затова не е..

публикувано на 03.06.24 в 10:07

Подлез или градска тоалетна

Подлезът на Ботевградско шосе при първата спирка на трамвай 22 се използва предимно за облекчаване на физиологичните нужди на столичани, които са пътували дълго от крайните североизточни квартали на София до автостанция „Изток“. Малцина са тези, които се престрашават да се впуснат в това подземно приключение с аромат на неподдържана градска..

публикувано на 03.06.24 в 09:04

Отново слънце преди обяд, следобед - дъжд

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отначало в западните райони, по-късно и на изток, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в западната половина на страната, съобщиха от НИМХ. В Западна и Централна Северна България има условия за значителни..

публикувано на 03.06.24 в 07:35
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00