Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 19 и 20 септември в София Тех Парк

Демонстрации на роботи и "умни" разработки на Robotics Strategy Forum

Снимка: robostrategy2022.para.expert

Професионалната асоциация по роботика и автоматизация – ПАРА, организира двудневен форум насочено към иновациите в индустрията и развитието на млади таланти.

Robotics Strategy Forum се провежда за четвърта поредна година.

Това издание е в хибриден формат и ще продължи и утре - 20 септември, в Сграда Инкубатор на София Тех Парк.

Панелите ще се излъчват онлайн във Facebook, LinkedIn и YouTube каналите на ПАРА, както и ще могат да се гледат физически от дистанция в една от залите.

"Роботите могат да се използват и да ни помагат за някои дейности, но ние, хората, трябва да ги създадем, да ги програмираме", изтъкна Кристиян Михайлов, съосновател на ПАРА. Тази организация обединява над 60 компании от сектора.

На форума има близо 30 щанда с различен вид роботи, които се използват както в производството, така и във всекидневието. Десет екипа представят своите последни разработки, сред които и умен асистент, дрон, смарт кошер и други.

Една от целите на тези форуми и компаниите, които участват, е да отгледаме следващото поколение технологични предприемачи – още от училищната скамейка, и да си взаимодействат с индустрията, да създават следващите печеливши стартъпи в сферата на роботиката и изкуствения интелект, подчерта Кристиян Михайлов.

В мобилното студио на Радио София Яна Спиридонова разговаря и с Денис Исметов – председател на клуба по роботика в Техническия университет; Светла Иванова – директор на средно училище "Любен Каравелов" в Добрич, и Мелиса Сали – ученичка в XI клас, представиха разработката за умно кошче за събиране на отпадъци, както и програма за предаване на данни за събиране на мед от кошер; Росен разказа за своя земеделски робот за отстраняване на плевелите в нивите, и то захранван от слънцето; Борис – за това, което прави компанията му за индустриалната автоматизация; Александра Омленска (17 г.) е направила демонстративен робот, съчетаващ енергията на слънцето, акумулатор и водорода; Александър Йорданов (18) е разработил виртуален асистент за дома, който разбира командите на български език.

Чуйте разговорите и ако ви е интересно – включете се в Robotics Strategy Forum.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00