В международния ден на жестомимичните езици ни гостуват Борис Бъндев и Александър Калинов. Борис Бъндев е жестов преводач. Дете на глухи родители. Не се срамува и притеснява от жестовия език и глухата култура. Има голяма страст към това да учи нови жестове и различни национални жестови езици. Един от съоснователите на социалния бизнес Stray Sheep, който има за цел да помогне на корпоративната среда да разбере по-добре светът на глухите и жестовия език. Стриймът от гостуването им е тук:
Борис: "Нашата цел е да научим хората на 200 думи жестов език - всеки има своето място в него. Показваме любими жестове и думи. Бизнесът ни се казва буквално "Отлъчени овци". Аз съм проговарил късно - на 3-4 години. С времето съзнавам, че не е чудо. Най-добрият ми приятел Александър Калинов никога не е имал общо с това, но вижда смисъл."
Алекс: "Познаваме се от 8 клас, подсказвали сме си на жестов език. Учили сме съученици да го правят. Бащата на Борис е глух и тогава ми измисли жестовото име. То е като прякор. Тогава разбрах, че глухите хора са супер готини и са с различни възможности."
Борис: "Жестовият език скъсява дистанцията. Необходимо е да си очи в очи със събеседника си. Глухите са много по-наблюдателни към мимиката. Има смисъл в това как се общува с тяло. В жестовете може да се пресъздаде интонацията на гласа."
Дори и племена на чуващи хора са си имали свой жестов език. Има и международен жестов език, еквивалентен на английския и есперантото. Има и диалекти. Превеждал съм на баща ми и на родителските ми срещи, и на развода му с майка ми.
Със сигурност проблемът не трябва да се крие в себе си. Правим курсове за всякакви хора, които нямат нужда от него. Хората реагират много разбрано и се кефят на идеята. Това е необятен свят, в който можеш да навлезеш дори със 100-200 жеста.
Хората са подчинени на технологията и жестовият език е като свеж въздух, Той може и да е таен език в офиса."
Борис Бъндев показва как би превел на жестов език думата Будител
За поредна година преди Великден от Националния етнографски музей (НЕМ) канят всички деца на възраст на и над 7 години да се включат в традиционните работилници за писани великденски яйца. С фокус върху обредните практики около празника, в работилниците ще бъдат изработвани шарени яйца с восък и писалки. Заниманията ще се проведат..
С оптимизъм, се зарежда нацията ни, въпреки кризисните времена, през които преминаваме. Това е тенденцията през последните 5 години, отчетена в резултатите на проучването на агенция „BluePo!nt“. През т.г. с 4% се е вдигнал делът на хората, които вярват, че щастието зависи от самите нас (42%), спрямо 38% през 2018 г. Имаме чувството,..
България има шанс да стане балнеолидер след направените инвестиции в курорти през последните 10 години, но ни трябва политическа воля и пари за инфраструктура, ребрандиране и реклама като място за целогодишен здравен туризъм. Това изтъкна пред Катя Василева и Радио София председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм..
Българските музиканти са добре приети навсякъде по света. И е радостно, когато те се завръщат с интересни програми за родната публика. Така е и с цигуларя Чавдар Парашкевов , който тази вечер, 29 март, ще има концерт в къщата-музей Борис Христов в столицата , заедно с пианистката Наташа Кисленко . „Предполагам, че ще бъдете изненадани..
Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин , ще отбележи 150 години от рождението на Сергей Рахманинов . Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната..
За втора година ще се проведе „Банско Джаз Академия“ , която се организира от Асоциация „Фестивалите в България“, в рамките на Банско джаз фестивал . Целта е да се даде възможност на млади музиканти да обогатят познанията и уменията си, да се изявят пред публиката и да създадат нови контакти и партньорства. Пред Радио София Илияна..
4-дневен ритрийт в сърцето на Родопите ще се състои от 31 март, заедно с Mонах Пасура . Преди да стане монах, той е бил стюард, баскетболист и DJ. Последните 18 години Пасура участва в различни инициативи и пътува по целия свят, преподавайки медитация и майндфулнес. Занимава се и със звукова терапия. Пред Радио София той разказа, че именно..