В международния ден на жестомимичните езици ни гостуват Борис Бъндев и Александър Калинов. Борис Бъндев е жестов преводач. Дете на глухи родители. Не се срамува и притеснява от жестовия език и глухата култура. Има голяма страст към това да учи нови жестове и различни национални жестови езици. Един от съоснователите на социалния бизнес Stray Sheep, който има за цел да помогне на корпоративната среда да разбере по-добре светът на глухите и жестовия език. Стриймът от гостуването им е тук:
Борис: "Нашата цел е да научим хората на 200 думи жестов език - всеки има своето място в него. Показваме любими жестове и думи. Бизнесът ни се казва буквално "Отлъчени овци". Аз съм проговарил късно - на 3-4 години. С времето съзнавам, че не е чудо. Най-добрият ми приятел Александър Калинов никога не е имал общо с това, но вижда смисъл."
Алекс: "Познаваме се от 8 клас, подсказвали сме си на жестов език. Учили сме съученици да го правят. Бащата на Борис е глух и тогава ми измисли жестовото име. То е като прякор. Тогава разбрах, че глухите хора са супер готини и са с различни възможности."
Борис: "Жестовият език скъсява дистанцията. Необходимо е да си очи в очи със събеседника си. Глухите са много по-наблюдателни към мимиката. Има смисъл в това как се общува с тяло. В жестовете може да се пресъздаде интонацията на гласа."
Дори и племена на чуващи хора са си имали свой жестов език. Има и международен жестов език, еквивалентен на английския и есперантото. Има и диалекти. Превеждал съм на баща ми и на родителските ми срещи, и на развода му с майка ми.
Със сигурност проблемът не трябва да се крие в себе си. Правим курсове за всякакви хора, които нямат нужда от него. Хората реагират много разбрано и се кефят на идеята. Това е необятен свят, в който можеш да навлезеш дори със 100-200 жеста.
Хората са подчинени на технологията и жестовият език е като свеж въздух, Той може и да е таен език в офиса."
Борис Бъндев показва как би превел на жестов език думата Будител
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...