Защо да работим в София?
Малко изненадващо този въпрос е зададен, за да му се отговори в сайта на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии на световно ниво INSAIT.
В създаването на този иновативен и научен център заслугата в голяма степен дължим на проф. Мартин Вечев. Той не само е идеолог и основател на INSAIT, но е успял да обедини представители на публичния и частния сектор на национално и международно ниво и по този начин да осигури финансиране за развитието на центъра през следващите 10 години в размер на близо 200 млн. лева.
Институтът вече обяви докторантска програма по компютърни науки и изкуствен интелект със стипендия, която позволява талантите на България да градят още знания без да напускат родината. Преподаватели ще бъдат топ професори от водещи американски и швейцарски университети.
▲ Проф. Мартин Вечев, Ива Дойчинова и инж. Борислав Петров
Пред Радио София проф. Вечев разказа, че за център като INSAIT е мечтаел още като аспирант в Кеймбриджския университет.
"Надяваме се през следващите 5-10 години да виждаме как тази мечта се сбъдва – казва той с усмивка. – Искаме да привлечен най-силните студенти от целия свят. Мисля, че това започва да се случва. Този прецедент има шанс да промени посоката на държавата. България може да се утвърди като световна дестинация, където се измислят технологиите, създават се визионерите на бъдещето."
По думите на учения, INSAIT подобрява имиджа на България и вдига самочувствието на нацията, вдъхва доверие у инвеститорите и вяра, че сред приоритетите на държавата са и темите, свързани с науката и технологиите.
INSAIT е място, център, какъвто досега не е имало в Източна Европа, допълни пред Радио София инж. Борислав Петров – изпълнителен директор на института.
Проф. Вечев е сред номинираните за Будител на годината в инициативата на БНР.
За да си помогнете за гласуването, чуйте разговора на Ива Дойчинова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...