Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работата на Лабораторията по киберсигурност представена от д-р Георги Шарков

Снимка: nato.int

В последните няколко години темата за киберсигурността става много актуална и интересна, като дори изкуството й отделя внимание. В България също има Лабораторията по киберсигурност, която се намира в "София Тех Парк" и е една от първите лаборатории там. Повече подробности за дейността й пред Радио София разказа д-р Георги Шарков.

Киберсигурността е и от най-желаните специалности в университетите, а лабораторията работи за създаването, развитието и координирането на общ национален капацитет в следните области:

·  Висока киберустойчивост и гъвкавост на информационни и управленски системи;

·  Изследване на дигиталната зависимост на обществото и икономиката, рисковете и киберуязвимостите, превенция и подготовка за кибератаки и инциденти;

·  Изследване на уязвимости и моделиране на киберфизични системи с възможност за киберхибридно въздействие;

·  Разработване на стандарти и методологии за дизайн, развитие и защита на киберзависими критични системи и ресурси, дигитални екосистеми.

"Ако се върнем в 90-те години, когато в България се появи един от първите вируси, целите на кибератаките тогава бяха талантливите момчета и момичета да се покажат по-умни от разработчиците на системите и да покажат слабостите. Разбира се, този романтичен период отмина и съвсем до скоро основна цел на хакерите и използването на зловреден софтуер беше финансова изгода. Тоест, кражба на пари, кражба на идентичности във връзка с монетизиране (много модерно с криптовалутите), но този период като че ли поотминава. В последните години кибератаките, или киберкампаниите се превърнаха в държавна доктрина, особено на тоталитарни режими", коментира д-р Шарков.

Атаките се извършват върху критични инфраструктури, големи групи от хора (дезинформация), прекъсване на критични услуги (финанси, транспорт, комуникации и др.), като целта на тези кибератаки е друга и тя е свързана с търговски и геополитически цели. Относно това, как да защитим нашата информация в пространството, д-р Шарков каза:

"Първо трябва да видим кои сме ние. Ако искаме да се защитим като граждани и индивиди, тук става въпрос за персоналната киберхигиена. Какво правим, как се отнасяме към данните, програмите, устройствата, които ползваме, доколко сме податливи на т. нар. "фишинг атаки". Всеки получава поне по няколко имейла с искания за подмяна на пароли, ъпдейтване и подмяна на акаунти, като включително и в алтернативните канали, като Viber и други напоследък имаше доста сериозна кампания и там", поясни д-р Шарков.

Той допълни, че на последно място стои не само защитата, но и нашата готовност към подобен вид атака, това, което наричаме "киберустойчивост". Той подчерта, че тя е основен акцент и на нашата Национална стратегия за киберсигурност "Кибер устойчива България 2020".

Относно проследяването на хакерите д-р Шарков сподели, че интернет колкото и да е анонимна, толкова е и проследима платформа. Атаките обикновено не идват от едно място, като по-хитрите хакери се крият зад други националности, добавяйки код на съответния език. Идеята за проследяване е да може да се предвидят следващите действия на хакера и съответно да може да се устои на тях.

"От гледна точка на правоприлагане, това проследяване трябва да се извърши с достатъчно надеждни средства и да се съберат достатъчно надеждни доказателства, които да могат евентуално при съдебни дела да се обвинят отделни агенти, отделни държави или отделни групи, но след това да има и правни санкции", допълни той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Шарков

Георги Шарков: Бизнес щетите при IT срива са по-съществени от броя на засегнатите компютри

Глобалният IT срив от 19 юли в международната компания за киберсигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) и в софтуерния гигант "Майкрософт" (Microsoft) причиниха сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании в цял свят. Той доведе и до невъзможност личните лекари да работят, а аптеките..

публикувано на 23.07.24 в 17:06
Силвия Георгиева

Климатичните промени налагат нови предизвикателства пред местните власти

Климатичните промени са сериозно предизвикателство както за целия свят, но и конкретно за местните власти . Сухите лета и наводненията са доказателство, че тези промени се отразяват пряко върху живота на всеки човек. "Трябва да се научим да се съобразяваме и да се адаптираме към природните явления, върху които не можем да повлияем. На..

публикувано на 23.07.24 в 15:44
Джо Байдън и Камала Харис

Харис е с достатъчна подкрепа за спечелване номинацията за президент

В Съединените щати процесът по зациментиране на номинацията на Камала Харис за президент на демократите върви бързо. Малко повече от 24 часа след като президентът Джо Байдън се оттегли от надпреварата за преизбирането му, зад нея застанаха повече от половината делегати на конгреса на демократите и поеха ангажимент да я подкрепят. Около нея..

публикувано на 23.07.24 в 14:54

Район "Оборище" събира софиянци за споделена храна и опознаване на съседа

“Голямата маса“ е инициатива на Столичната община – район “Оборище“, която ще се проведе тази събота, 27 юли. Поканата е към гражданите и жителите на района – да седнат на голямата маса, за да опознаят съседите си и да споделят храна с тях. За тази цел  р айон "Оборище“ затваря част от улица “Екзарх Йосиф” за автомобили на..

публикувано на 23.07.24 в 14:52
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов и общинските съветници Ваня Григорова (вдясно) и Марта Георгиева (вляво) на брифинга в Столичната община за условията в приютите и клиниките на ОП

Общински съветници искат проверка във ветеринарната клиника към "Екоравновесие"

Общински съветници в София настояват да бъдат предприети спешни мерки за подобряване на условията във ветеринарната клиника "Връбница" към общинското предприятие "Екоравновесие" и да бъде отменена заповедта, с която се забранява достъпа на доброволците до клиниката. Темата беше обсъдена на среща на общинари с неправителствени организации. По..

публикувано на 23.07.24 в 14:40

БДЖ възстановява директното пътуване от Пловдив до Русе и обратно

От юли 2024 г. БДЖ пуска влакове по линията Пловдив-Русе, с възможност и за столичани да пътуват до крайдунавския град. За дълго чаканата директна жп връзка в предаването “Радиокафе“ разговаряме с Кристиан Ваклинов от Сдружение  "За Родопската теснолинейка" . "Аз съм много радостен, като експерт от БДЖ, че успяхме заедно като екип да..

публикувано на 23.07.24 в 12:31

В Парк-музей "Врана" Sofia Lights ще представи уникалната арт инсталация Steel Grass

В последния юлски уикенд, в парк-музей "Врана", Sofia Lights представя инсталацията Steel Grass на световноизвестното френско арт студио Aerosculpture,  реализирало проекти в десетки държави на три континента. Инсталацията ще бъде представена за първи път извън Франция и то в такъв огромен мащаб, който ще обхваща голяма част от..

публикувано на 23.07.24 в 11:30