Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вертикални градини от зеленчуци, ягоди и подправки на фасадите в Израел

Снимка: Феня и Искра Декало

В Китай изобретиха техника, с помощта на която, външните стени на небостъргачите да бъдат вертикални цветни градини. Компютърна техника, в съчетание с роботи, се грижи за успоредната стена - тази на небостъргача. В нея има отвори, в които са поставени пръст и коренчета от цветята. Датчици се грижат растенията да получават капково вода и хранителни вещества, а ландшафтни специалисти проектират истински килими от цветя които „висят“. Идеята не е нова, но е факт на повече места в света.

Израелците, обаче са доста по-практични. Техните вертикални градини не са от цветя, а от зеленчуци, ягоди и подправки. Стените са по-скоро вид вертикални парници, в които в непосредствена близост до супермаркети на десетина места в страната, се отглежда, събира реколтата и веднага се продава на щандовете.

Разглеждаме през стъклена преграда. В тези странни парници влиза само един работник и той е в защитно облекло и с маска, сякаш е в операционна в болница. Така растенията се препразват от зарази. В тези вертикални парници е забранено използването на каквито и да било пестициди. Продукцията е екологична. Работи се по създаване на робот, който да прибира реколтата. В самия магазин има щанд за зеленчуците и подправките, но когато и да влезем - все е празен. Реколтата, все още не е толкова много, а и свършва за по-малко от половин час. Продава се на същите цени както и останалите зеленчуци, а е откъсната преди броени минути и е много по-чиста. За парника разказва един от неговите агрономи Гелад Малек:

През последните 3 години използваме „зелените стени“ не само за красота, а и за „градско“ селско стопанство. Най-голям успех имат вертикалните контейнери около големи супермаркети. Първоначално измислихме тези своеобразни оранжерии за да спестим от транспортните разходи, но търсенето се оказа огромно. Клиентите могат да наблюдават през стъклата как се отглежда зарзавата им и да се убедят, че всичко е екологично и чисто. Да не говорим, че е съвършено прясно. В няколко направления са новите ни разработки. Все още зелените ни стени са ниски. Искаме да са два и повече контейнера един върху друг. Нашите инженери работят и върху робот за бране на продукцията, така че да не се налага да ангажираме и този единствен работник. И третото направление е за разширяване на местата, където поставяме нашите парници. От тях сеинтересуват хотели, скъпи ресторанти и дори няколко билкови аптеки, които искат да продават току-що откъснати лечебни растения“, казва Гелад Малек и допълва:

„В нашите съоръжения има много електроника - датчици проверяващи не само влажността, необходимостта от хранителни вещества, но с камера следим за търговския вид на растенията. Ако изглеждат малко жълти, може да увеличим светлината или да проверим какъв е проблема. Слънчеви панели осигуряват електроенергията. Използваме само по 5% от торовете и водата, необходими за отглеждане на същите насаждения на полето. Земята, на която е разположена плантацията, е почти 100 пъти по-малко, а пестицидите са 0 процента. Но всички данни постъпват в паметта на изкуствен интелект и той взема решенията.

Имаме много запитвания за подобни парници и от частни лица. За да се ползва такова съоръжение не се изискват познания по селско стопанство, така че и възрастни хора, живели през целия си живот в град, могат да го обслужват. Най-често за нашите контейнери питат програмисти и домакини. Въпросите им са каква селскостопанска техника трябва да имат за да обработват растенията. Отговорът е – никаква. Роботът сам ще извършва всичко.

Не е необходимо и често да се сменят растенията. От един корен получаваме по няколко реколти. А постоянната температура и регулираното осветлението в парника, го прави независим от сезоните“ разказа Гелад Малек.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05