Галерия „Средец" при Министерството на културата представя „Моите градини“ - графична изложба на Людмил Георгиев. Луиза Лазарова и авторът ни въвеждат в изложбата:
"Много държах на "й"-то - мойта градина, хареса ми като метафора, една градина стига, тя е като собствен мир, който трябва да се подрежда. Имам самочувствието да поканя гости, зрители. Те ще видят най-новите ми неща от последните 1-2 години. Бях много плодовид благодарение на пандемията. Не мога да търпя творбите ми да стоят с гръб към стената. Не пращам послания. Те са скрити. Явните ги владеят едни други хора.
Изобразителното изкуство е субективно, на артиста му трябват ръкоплескание и пари. Не обичам да си споделям правилката. Но ако не говорим за работния процес, правенето на графика е неописуемо, почти се равнява на миньорски труд от Бобов дол. Работа от сутрин до вечер. Вдъхновението е само за аматьорите, който си има работа, трябва да си я върши. Моите неща се отличават с нехарактерен за графичното изкуство колорит - това съм аз, това са моите градини.
Графиката не е за неподготвени хора. Нашата мисия е да разказваме и да образоваме, за да не е толкова голяма диференциацията. Пътят не е лесен нито за старите, нито за младите. Да си художник изисква да си много луд. Като се качиш на тия релси, трябва да си ги следваш. Да си художник е начин на живот. Организирам конкурс за младите художници, вече тече третото издание, стимулираме младите графици. Младостта е един етап, въпросът е до къде ще се стигне."
Изложбата се открива на 19 октомври.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..