Артизани на редки занаяти стават герои във фотографския дневник на Росина Пенчева, която гостува отново в студиото ни:
"Темата често се възприема като отживелица. Някои от хората тепърва откриват занаятите, други продължават семейни традиции. Наричам ги артизани, те правят ръчно творчество, понятието е международно познато. Не ги показвам чрез изделията им, показвам творческия процес, лицата им. Готовите изделия също са в кадрите, но аз обръщам внимание на работните им пространства, на портретите им. Добре е да има визуален материал като част от запазването на тези занаяти.
Ще оставя архива си на "Етъра". Занаятите са или на изчезване, или са нови за България. Всеки месет ще представям един от тях онлайн. Започвам с майстор на суха зидария. Няма цимент или друг вид сплав. Той е възродител на този занаят, обучител е и показва нови неща. През декември показвам майстор с иновации в бакърджийството, той е на 73, изключително жизнен е. Януари представям майстор на лули, донесъл е луларството от Чехия. Мутафчийството следва през февруари - това е обработка на козя козина. Косъмът има изолираща функция и много добре съхранява храни. Има двама майстори само, единият е номиниран за живо човешко съкровище. Март е най-младият, на 31 е и е книговезец. Вече участва в една от изложбите тази година във Венеция. Той възражда занаята в България.
Младите хора не са имали от кого да научат занаята, а възрастните нямат на кого да го предадат. Изследвам къде се къса връзката. Дневникът ми завършва през април, когато ще представя майстор лютиер, направил иновации в гъдулката. Поръчките не са ежедневни, на година прави 2-3 инструмента, заснех етап от изработката. И другите майстори работиха пред мен. Фотографиите показват любопитните етапи, изследвам креативността, показвам различните етапи, как от идеите се стига до края, показвам и неуспешните опити.
За мен е естествено да се въртя в някоя работилница, била съм от малка зад кулисите на различни видове творчество. Мисля в перспектива за фотографски архив с хора, които не са популярни."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..