Десетото издание на Международното триенале на сценичния плакат София 2022 ще бъде открито с официална церемония на 1 ноември.
Тогава ще бъдат обявени и наградите за авторите на плакати, подбрани от хиляди до колекция от около 300 творби.
Създадено през 1995 г. от Божидар Икономов (1943-2016), Божидар Йонов и Албена Спасова, днес Триеналето е сред авторитетните международни платформи за плакат и единственото изложение, фокусирано върху културната сцена.
Домакин на Х Триенале е Националният дворец на културата, а съпътстващите изложби са в Националната галерия - Квадрат 500 , в залата на СБХ "Райко Алексиев" и в новооткритата столична галерия 88.
Акцент са художествените намеси в градската среда (площад "Славейков", оградите на Центъра за източни езици и култури към Софийския университет, НХА, на Националното музикално училище; фасадата на Националната музикална академия и др.), защото връщат плаката на естественото му място - улицата, която е и най-влиятелната галерия за това изкуство.
"Първата среща на избрани експонати от колекцията на Триеналето беше с публиката на фестивала "Аполония" в Созопол, последва акцията "Алея на славата", която преобрази пл. "Славейков" по случай празника на София - 17 септември, а международния ден на езиците - 26.09. отбелязахме с друга внушителна кампания на открито", припомни пред Радио София Албена Спасова.
По думите ѝ, още със създаването си Триеналето е допуснало за участници хора, които още се обучават. С наградата "Асен Старейшински" за млад автор (до 35 годишна възраст) са стимулирани творци, които след това имат звездна кариера.
Програмата на арт събитието включва и изложбата "Право в десетката"(Национална галерия/Квадрат 500) от избрани плакати и безценни дарения, с които ще се разкаже част от миналите издания.
· Голямата награда, два равностойни приза за всеки от разделите и приз за млад автор ще бъдат определени от жури в състав Щефан Бунди (Швайцария), Гите Кат (Дания), Ришард Кайзер (Полша), Бата Кнежевич (Сърбия) и българските им колеги Божидар Йонов, Георги Янков и Любен Генов.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..