Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмирането - умения за решаване на проблеми.

Защо дигиталните деца трябва да знаят как работи света, в който живеят? Отговори от Поли Янкова – основател на MindHub, която се е заела с отговорната задача да попълни тази липса в познанията на децата с Иновативните клубове по програмиране, които стартират в България преди 7 години, но вече се намират и на много други места по света:

"Това е мрежа от академии за обучение на деца в програмиране от 6 до 15 г. Със сигурност бъдещите професии ще бъдат свързани с доста технологии. Машините ще извършват действия, но някой трябва да им каже какво и как.

Изнесохме образователния си продукт в Европа, вече сме и в Нигерия и Кения. Интересът на децата и необходимостта от подобни обучения са еднакви по цял свят. Недостигът на специалисти е доста голям. Много лесно се наложихме в Естония и Финландия, в Румъния е сходно със София. Много добре сме в Найроби, само в Кайро тепърва започваме.

Родителите се сещат да развиват интелекта на децата чак като започват първите им проблеми в училище. В началото родителите не предпочитаха програмирането пред футбола. А то развива интелектуално.

Децата прекарват най-много в училище и затова нещата там трябва да са интересни. Образователната ни система има нужда от иновации. При нас идват деца с интерес. Учат се чрез игра, те не осъзнават интуитивното усвояване на материята. И в класната стая трябва да им е толкова интересно. 

Със сигурност всяко дете трябва да опита с програмиране. Има деца много добри в хуманитарните науки, които програмират много добре. Ние не ги учим да стават само програмисти, учим ги да решават проблеми. Това им помага в ежедневието. Програмирането има различни изражения. Алгоритмичното мислене помага да подредиш стъпките една след друга за да изпълниш комплексна задача. 

Провокирахме интерес в училище, сега се изучава компютърно моделиране. Това е малка стъпка, която трябва да бъде развита и в природознание, география, история, където децата да преживеят и запомнят материята. Визуалното програмиране е първата стъпка.

Залагаме да достигнем до повече деца и отваряне на центрове в нови държави, да добавяме нови интересни курсове,"

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Листопадът започна

Валежите спират, облачността намалява

Днес ще преобладава облачно време. На много места ще има валежи от дъжд, главно в източната половина на страната ще са придружени с гръмотевици и ще са значителни по количество. След обяд от запад валежите ще отслабват и спират, вечерта облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Вятърът ще е слаб до умерен, в източните райони - от..

публикувано на 11.09.24 в 07:15

Ролята на медиаторите в междусъседски спор

Какви са правата ни в междусъседски спор и как да подходим най-умно в решаването на казуси? Проблемите могат да бъдат от най-различно естество, а има и случаи завършили фатално за едната от страните. Подробности разказа адв. Албена Комитова. Тя е медиатор, обучител с 18 години медиаторска практика и 24 годни адвокатска практика към Софийска..

публикувано на 10.09.24 в 18:26

Готови ли са аптеките за електронните рецепти

От началото на септември аптеките работят по нови правила за електронните рецепти - какво въвежда тази промяна? Според публикациите в медиите голяма част от аптеките не са готови да работят по новите изисквания, защото още не са променили своя софтуер. От Асоциацията на собствениците на аптеки са заявили, че подобно отношение е безпардонно към..

публикувано на 10.09.24 в 17:07

Има ли недостиг на учители?

Преди 15 септември има ли недостиг на учители и как процедират директорите с този проблем? Освен това, навсякъде още не са приключили ремонтните дейности, които може да влоши спокойната обстановка, която предполага един учебен процес. По темата коментар направи Диян Стаматов, директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на..

публикувано на 10.09.24 в 15:46
Снимки: Марио Александров

Евроазиатските рисчета в зоопарка са момчета

Вече е известен полът на двете евроазиатски рисчета, които се родиха в Софийския зоопарк. Те са мъжки, съобщават от софийската Зоологическа градина. Двете момченца и майка им Куанта могат да бъдат видени сутрин рано и в по-късните следобедни часове, когато има по-малко посетители, да си играят във външното заграждение, посочват от зоопарка...

публикувано на 10.09.24 в 15:21

D2 с Дичо и гости отбелязват 25 г. с концерт в Борисовата градина

25 години е младежка възраст за човека, но за рок група това е дълголетие, което си заслужава да бъде отбелязано не само в музикалните енциклопедии. През 2024 г. група D2 показа в много градове не само жизненост, но и много енергия за срещи с публиката, сред която са фенове от не едно поколение. На 10 май 2024 г. бандата зарадва..

публикувано на 10.09.24 в 14:18
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024" , което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на..

публикувано на 10.09.24 в 12:29