Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Платформи за съмишленици

4
Sofia Game Night - с организаторите
Снимка: радио София

Със серия от събития, посветени на създаването на видео и настолни игри, четвъртото издание на градския фестивал Sofia Game Night, което ще се проведе на 5-ти ноември и включва 8 града и 57 локации, ще позволи на гостите на фестивала да се запознаят с международни компании и инди ентусиасти, създаващи игри, да разберат какво е бъдещето на българската game development индустрия, и дори сами да създадат игра. Слушаме гостите:

Хелиана Велинова и Симеон Димитров - организатори на събитието

"Вече имаме почти 60 локации, показваме социалния аспект на игрите, има цяла серия образователни игри. Както и аналогови, и ретро-гейминг на "Правец-8" (Хелиана). 

"Ние сме ескейп-стая, отбор трябва да реши една след друга задачите, като последната отваря вратата за бягство. Ще се разпрострем и извън нея. Имаме стая и за 10-12 годишни, може да се адаптира и към по-малките" (Симеон). 

"Слабото ни място е, че минимум двама трябва да са екип. Ако дойде сам човек, ще го комбинираме с друг. Двама смотани лонъли на гейм найт. 99,9% от събитията са безплатни. Много изискват предварителна регистрация. Хората изгубиха навика да се записват, а то много помага. Ако ви е харесало, се връщате и подкрепяте хората, които ги правят.

Подобно на "Нощ на литературата" се надявам празникът ни да се случва и в други държави. Планингът е важен. Има информация и линкове от сайта ни."

Ралица Станоева, старши фасилитатор The Вusiness Institute, организатор на събитието: 

"Използваме игровизацията. Методологията Лего-сириъз плей е начин на изразяване, език. Помага на хората да открият себе си чрез строене на 3Д модели. Създадена е от Лего за решаване на бизнес-предизвикателства в Дания. Тя помага на сложни адаптивни системи да стигнат до колективно знание чрез споделяне и разказване на истории. Нарича се още "мъдростта на ръцете". Задействаме всички центрове на мозъка си. Това е сериозно, но и приятно. Задачата не е трудна, не ни стресира, а е предизвикателна. Тази методология е 3-4 пъти по-бърза от обикновения брейнсторминг.

Събитието е с отворен формат, ще работим по приложението "готовност за промяна". Насочени сме към личностно развитие, саморефлексия. Прилага се и в работна, и в личностна среда. Няма нужда да записваш нещо."

Мартин Кадинов, съосновател на TDB, организатор на събитието: 

"Видеоигрите - колкото хора, толкова мнения. Събираме създателите на игри помежду им - видео и настолни. Ще се борим да привлечем хора в "Резонатор" от 16 до 22 ч. Целим два типа изживявания - да се срещнат хора със сходни интереси и да послужим за платформа за съмишленичество. Преди 15 години бе скъпо и сложно да се направят игри, сега има богат инструментариум и някои безплатни платформи, които дават възможност на креативни хора да реализират идеите си. Ако имаш добър продукт, целият свят ти е пазар. Изживяването е и семейно, и индивидуално, и любопитно."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24