Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млякото с какао от чешмата на кибуца

Израел е малка страна, граничеща с три морета. Почти 65 процента от територията му заемат три пустини. Това поставя много проблеми, които еврейската държава успешно решава. Затова на първия конгрес по морско и пустинно земеделие в морския курорт Ейлат бяха дошли специалисти от 26 държави от Близкия изток, Африка и от Балканския полуостров, като 17 от тях бяха представени на ниво министри. Искаха да почерпят от опита на еврейската държава. Освен невероятната изложба на плодове,зеленчуци и водорасли, на нея бяха демонстрирани изследвания, свързани със селското стопанство в морето и пустинята. На гостите бяха показани постиженията на близките до курорта кибуци. Към едно от посещенията се присъединиха кор. на БНР в Израел Феня и Искра Декало:

"Кибуцът ЮтВета се намира в пустинята Арава и е известен с това, че от кранчето на чешма до входа му тече не вода ,а...шоко (мляко с какао). Всеки може да си налее колкото си иска. Още повече, че млякото и млечните произведения произведени в него са марката с най-висше качество в Израел. За това разговяваме със старши научния сътрудник във филиала на Ейлатския научно изследователски институт за пустинно и водно земеделие Моти Арари:

"Най-напред да поясня, че този институт възникна при нас, в кибуца, а след това бе пренесен в Ейлат. Изглежда невероятно, но създателят му - Илел Гордин, един от основателите на кибуца, преди много години започна отглеждане на зеленчуци хидропонно. Да го правиш там, където има много вода е нормално, но ние сме сред една от най-сухите пустини. Успяхме да открием вода в много дълбоки кладенци, но тя не е достатъчно чиста дори за земеделие. Тогава разработихме собствена технология за пречистването й. Сега нашето изобретение се мултиплицира и може да се види и в Ейлат. На базата на многократно използване на водата отглеждаме цветя и зеленчуци.

В момента научният център в кибуца, който наброява 30 научни работници от всякакъв ранг, се е съсредоточил върху изучаването на свойствата на пустинни растения. Пред сключване на договор сме с голяма фармацевтична фирма за използване на пустинна трева , която има свойства да лекува заболявания на пикочния мехур и пътища. Открили сме технология за отглеждането й при изкуствени условия.

Друг колектив в нашия център изследва две ароматни пустинни треви. Направи ни впечатление, че за разлика от другите растения, тях не ги нападат вредители. Опитахме да ги засадим около плодни дървета, но нямаше особен ефект. В момента изготвяме извлек от тях и дърветата, наръсени с него, нямат нужда от пестициди. Вече имаме патент за тази пустинни биологическа защита, която се прилага и за полезни растения виреещи и на плодородните места на страната.

Интересувахме се защо от чешмата тече шоко. Оказа се търговски похват. Всяка година тук идват милион туристи. Те пият от шокото и си купуват млечни произведения и пустинни сувенири от магазина на кибуца. Наистина качеството е много високо и са прочути в целия свят."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Тръмп обича да сочи и да му аплодират

"Форум", 21.01.25: Какво (не) каза Тръмп в речта си след клетвата?

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата?  Мощните, богати..

публикувано на 21.01.25 в 19:00

Какво можем да изгубим, ако игнорираме кризата с изчезващото биоразнообразие?

Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..

публикувано на 21.01.25 в 17:30
Снимки: Надежда Герова

Бабинден в "Майчин дом"

Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..

публикувано на 21.01.25 в 16:58
Мая Райкова

Джаз академията на Биг бенда на БНР ще представи в концерт авторски творби на млади музиканти

Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..

публикувано на 21.01.25 в 16:55

Петър Ганев: Да гледаме първите действия на Тръмп, но и на новата Европейска комисия

Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..

публикувано на 21.01.25 в 16:29

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения"

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..

публикувано на 21.01.25 в 15:55
Петър Бунев

Петър Бунев: За нужната промяна в жп транспорта един мандат няма да е достатъчен

Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..

публикувано на 21.01.25 в 15:48