Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млякото с какао от чешмата на кибуца

Израел е малка страна, граничеща с три морета. Почти 65 процента от територията му заемат три пустини. Това поставя много проблеми, които еврейската държава успешно решава. Затова на първия конгрес по морско и пустинно земеделие в морския курорт Ейлат бяха дошли специалисти от 26 държави от Близкия изток, Африка и от Балканския полуостров, като 17 от тях бяха представени на ниво министри. Искаха да почерпят от опита на еврейската държава. Освен невероятната изложба на плодове,зеленчуци и водорасли, на нея бяха демонстрирани изследвания, свързани със селското стопанство в морето и пустинята. На гостите бяха показани постиженията на близките до курорта кибуци. Към едно от посещенията се присъединиха кор. на БНР в Израел Феня и Искра Декало:

"Кибуцът ЮтВета се намира в пустинята Арава и е известен с това, че от кранчето на чешма до входа му тече не вода ,а...шоко (мляко с какао). Всеки може да си налее колкото си иска. Още повече, че млякото и млечните произведения произведени в него са марката с най-висше качество в Израел. За това разговяваме със старши научния сътрудник във филиала на Ейлатския научно изследователски институт за пустинно и водно земеделие Моти Арари:

"Най-напред да поясня, че този институт възникна при нас, в кибуца, а след това бе пренесен в Ейлат. Изглежда невероятно, но създателят му - Илел Гордин, един от основателите на кибуца, преди много години започна отглеждане на зеленчуци хидропонно. Да го правиш там, където има много вода е нормално, но ние сме сред една от най-сухите пустини. Успяхме да открием вода в много дълбоки кладенци, но тя не е достатъчно чиста дори за земеделие. Тогава разработихме собствена технология за пречистването й. Сега нашето изобретение се мултиплицира и може да се види и в Ейлат. На базата на многократно използване на водата отглеждаме цветя и зеленчуци.

В момента научният център в кибуца, който наброява 30 научни работници от всякакъв ранг, се е съсредоточил върху изучаването на свойствата на пустинни растения. Пред сключване на договор сме с голяма фармацевтична фирма за използване на пустинна трева , която има свойства да лекува заболявания на пикочния мехур и пътища. Открили сме технология за отглеждането й при изкуствени условия.

Друг колектив в нашия център изследва две ароматни пустинни треви. Направи ни впечатление, че за разлика от другите растения, тях не ги нападат вредители. Опитахме да ги засадим около плодни дървета, но нямаше особен ефект. В момента изготвяме извлек от тях и дърветата, наръсени с него, нямат нужда от пестициди. Вече имаме патент за тази пустинни биологическа защита, която се прилага и за полезни растения виреещи и на плодородните места на страната.

Интересувахме се защо от чешмата тече шоко. Оказа се търговски похват. Всяка година тук идват милион туристи. Те пият от шокото и си купуват млечни произведения и пустинни сувенири от магазина на кибуца. Наистина качеството е много високо и са прочути в целия свят."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
С каква скорост да минеш оттук?

По моста на с. Гара Елин Пелин и 10 км/ч не ви гарантира безопасност. Докога?

Жителите на Община Елин Пелин от години имат проблем с моста в сърцето на село Гара Елин Пелин, който е връзката както на населеното място с близките села, така и с главния път, който води към магистралата в посока столицата. Те се оплакват от шум, прах, вибрации, от рушащи се метални решетки , които пукат гуми. В района има и много..

публикувано на 12.07.24 в 18:13
Милка Василева

Специалисти по здравни грижи ще има достатъчно, ако професиите станат привлекателни за младите

Тази седмица се проведе национална среща на главни медицински сестри под надслов „Кадровата криза в здравеопазването – възможно ли е да бъде преодоляна?“.  Колкото и по темата да се говори през последните години, проблемът с недостига на медицински сестри продължава да бъде много остър . Кризата у нас е с 20-годишна давност. Но проблемът..

публикувано на 12.07.24 в 16:34
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Не може да има две ДПС-та. Пеевски ще направи своя партия-корпорация

Намесването в лидерския конфликт в ДПС на нова тема – етническата , показва някаква форма на отчаяние . Обикновено тя се повдига, когато има нужда от сплотяване. Интересно кога Доган се сети, че Пеевски и Йордан Цонев са българи? Това коментира пред БНР-Радио София политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Според..

публикувано на 12.07.24 в 15:26

Менеа представи новата си песен Weight of the World

Младата изпълнителка Менеа Кефалов, родена в САЩ, с български корени. Менеа завършва музикалното си образование в прочутия колеж Бъркли, а в момента живее в Лос Анджелис. Тя представи пред Радио София новата си песен Weight of the World. Музикантката сподели, че има група, пише песни и ходи по участия. Родителите й са от София и тя често идва тук..

публикувано на 12.07.24 в 14:20

Българка получи международен приз за романа си "Мръсни дни"

Седмици след световната си премиера у нас се появява хитовият фентъзи роман "Мръсни дни" на българката Геновева Димова, която впечатли гигантите от американското издателство TOR, и се превърна в един от най-обещаващите нови гласове на жанровата литература в международен мащаб. Родената във Варна фентъзи стихия, която от години живее и твори в..

публикувано на 12.07.24 в 13:41

Какво трябва да знаем при ремонт на жилището

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да..

публикувано на 12.07.24 в 12:21
Анна Стойкова

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови..

публикувано на 12.07.24 в 09:45