Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Карамитов и Емил Христов:

Допуска се Общият устройствен план да прави ПУП излишен

Наложително е да се приоритизира отчуждаването на имоти, които са предвидени на инфраструктура, настиямват урбанистите

Снимка: Фейсбук/Кръстова вада

Кварталът "Кръстова вада" се развива и има хора, които искат да живеят там, но това означава, че е нужно да бъде изградена добра инфраструктура, включително и публични паркове. Устройствените планове предвиждат детски градини, училища. Според добри практики в европейски страни първо се изгражда публичната инфраструктура и след това се строят жилищни сгради.

Това коментираха в студиото на Радио София Калоян Карамитов и Емил Христов от "Екипът на София".

Реституирани терени у нас все още създават проблем, когато е нужно да бъде изградена улица, например, а имотът е частен.

За южните квартали на София има хубави подробни устройствени планове (ПУП), включително и за "Кръстова вада", с 3-4-етажни блокчета с много зеленина и население, което е два пъти по-малко от жителите в момента. Проблемът се появява от Общия устройствен план, който разрешава по-високо строителство, разясниха урбанистите. Частните собственици започват на правят частични изменения, а направеният ПУП става излишен, а предвиденият баланс на заложените параметри се нарушава

"На места в южните квартали имаме нула реализирана публична инфраструктура, не е направена дори тази, която е предвидена за два пъти по-малко население", подчертаха експертите.

Наложително е да се приоритизира отчуждаването на имоти, които са предвидени на инфраструктура, в краен случай да се мисли за близки квартали, където е възможно да се ползват детски градини и училища, например.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.


 Емил Христов и Калоян Карамитов  Снимка: Александра Илиева

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51