Кварталът "Кръстова вада" се развива и има хора, които искат да живеят там, но това означава, че е нужно да бъде изградена добра инфраструктура, включително и публични паркове. Устройствените планове предвиждат детски градини, училища. Според добри практики в европейски страни първо се изгражда публичната инфраструктура и след това се строят жилищни сгради.
Това коментираха в студиото на Радио София Калоян Карамитов и Емил Христов от "Екипът на София".
Реституирани терени у нас все още създават проблем, когато е нужно да бъде изградена улица, например, а имотът е частен.
За южните квартали на София има хубави подробни устройствени планове (ПУП), включително и за "Кръстова вада", с 3-4-етажни блокчета с много зеленина и население, което е два пъти по-малко от жителите в момента. Проблемът се появява от Общия устройствен план, който разрешава по-високо строителство, разясниха урбанистите. Частните собственици започват на правят частични изменения, а направеният ПУП става излишен, а предвиденият баланс на заложените параметри се нарушава
"На места в южните квартали имаме нула реализирана публична инфраструктура, не е направена дори тази, която е предвидена за два пъти по-малко население", подчертаха експертите.
Наложително е да се приоритизира отчуждаването на имоти, които са предвидени на инфраструктура, в краен случай да се мисли за близки квартали, където е възможно да се ползват детски градини и училища, например.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Емил Христов и Калоян Карамитов ▲ Снимка: Александра Илиева
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...