Максим Зекини е е роден в Париж, възпитаник е на Националната консерватория в Лион, след което специализира в Парижката консерватория. Удостоен е с Първа награда на международния конкурс "Варена" в Италия. Максим Зекини е подкрепен и от фондация "Bru Zane" – Център за френска романтична музика във Венеция. Той е един от тримата пианисти в света, които изпълняват широка гама от творби за лява ръка.
"Обожавам произведенията за лява ръка, защото това е един магически репертоар и ако слушателят затвори очи, той ще остане с впечатлението, че свирят две ръце", сподели Зекини.
По думите му има близо хиляда произведения за лява ръка в рамките на три века музика и най-големите композитори са създавали такива произведения. Той отбеляза, че в неговата антология от 10 диска са записани най-красивите произведения за лява ръка.
Зекини сподели, че не произхожда от музикантско семейство, но когато е бил на 5 години е видял човек да свири на пиано по телевизията, звукът го е впечатлил и е попитал майка си дали може да започне да свири на пиано.
"Има етюди на Шопен, които са транскрибирани за лява ръка от Годовски и това е изключително трудно. Творбата продължава две минути и трябва да бъде репетирана най-малко 6 месеца. Това означава наистина много работа", отбеляза пианистът.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..