Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Информационната война

Качественият журналист е маркетолог

Снимка: Unsplash
Снимка: Фотограф: Nijwam Swargiary



"Ние сме в информационна война! Информацията се използва като оръжие - това е вирус!" 

Мая-Анейс Ятаген - журналист, документалист и преподавател - гостува в България като лектор в курс за проверка на факти и борба с "епидемията" от фалшиви новини /проект „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF./.

 "Тежка диагноза", която е реалност навсякъде, а не само в нашата част на света.

Основната ѝ препоръка е да бъдем скептични - не само журналистите, а всеки един от нас.

"Ако информацията, която сте намерили е във Facebook, то със сигурност бъдете предпазливи - проследете внимателно източника на снимката, видеото или публикацията."

Мая отбеляза, че не само българските медии страдат от лиспа на доверие. Грешни решения на френските медии са им коствали голяма част от достоверността.

За нея модерната журналистика е допуснала три основни грешки:
  • 24-часовите новинарски канали
  • Грешният подход към подбор на "експерти"
  • Изграждане на илюзия за фалшиво равенство при представяне на повече гледни точки. 

Тежките смени, ниските заплати и целеполагането също са фактор за липсата на качество. 
Младите репортери на терен са прекалено неопитни и често се страхуват да не сбъркат, ако зададат "грешните" въпроси на някой политик. Те искат да свършат работата и нямат ясно поставенa цел:

Често показвам на студентите си любим цитат, който намерих в страницата на „Университетски хумор“, а не в учебник за журналистика, което е най-тъжното.
Цитатът: „Ако някой каже, че навън вали, а друг твърди, че е слънчево. То твоята работа е просто да погледнеш през прозореца и да разбереш истината.
Интервюто с Мая-Анейс Ятаген, чуйте в звукоия файл.

Английската версия ще откриете тук:


Цялото предаване от четвъртък вечер, може да чуете тук:


По публикацията работи: Димитър Ганев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28