Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско неделно училище "Васил Левски" отвори врати в Кеймбридж

За събитието разказва Тюркян Османова, съосновател на школото

Снимка: Архив на Тюркян Османова

Българско неделно училище официално отвори врати в Кеймбридж. То носи името на апостола на свободата Васил Левски.
Негови създатели са двама български филолози - Петко Петков и Тюркян Османова, които живеят в английския град. Според Тюркян Османова, дългите години на емиграция са голямо изпитание за езика, културата и традициите, затова основната цел на училището е да направи това изпитание по-леко и да ги съхрани.

“Няма как, когато двама сънародници, още повече филолози, се съберат на едно място, те да не заговорят за България – за езика, културата и традициите - сподели Тюркян Османова. - Има много български деца, които по една или друга причина остават извън класните стаи на българските училища в чужбина. Затова решихме да създадем това училище, подкрепени от цялата българска общност в Кеймбридж”.

Какво предстои оттук нататък?
По думите на Османова, след официалната регистрация по местното законодателство, предстои кандидатстване за регистрация в официалния списък на българските училища в чужбина, след това и по програма "Роден език зад граница".

“Защо е важна тази регистрация? Важна е, защото свидетелствата, които ще издаваме, ще бъдат валидни и в България…” Тя обясни още, че идеята училището да се казва "Васил Левски", е свързана именно с факта, че и самият той е бил учител.
”С неговите думи, в които вярваме - "Дела трябват, а не думи”, решихме да следваме неговия пример, за да ни познават по нашите дела”.

Двамата филолози подемат кампания за издигане паметна плоча на Васил Левски в Кеймбридж. Идеята среща пълна подкрепа от българската общност.

“Живеем в нелеки времена и смятам, че трябва да бъдем обединени и именно към това се стремим, като българска общност. Това ще бъде първата българска паметна плоча в Кеймбридж, а български паметници не се откриват всеки ден, затова искрено вярваме,че това ще ни обедини”, допълни Тюркян Османова.

Занимания в българското неделно училище в Кеймбридж са предвидени дори за най-малките - децата до 3-годишна възраст.

Чуйте още подробности от разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50