Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българско неделно училище "Васил Левски" отвори врати в Кеймбридж

За събитието разказва Тюркян Османова, съосновател на школото

Снимка: Архив на Тюркян Османова

Българско неделно училище официално отвори врати в Кеймбридж. То носи името на апостола на свободата Васил Левски.
Негови създатели са двама български филолози - Петко Петков и Тюркян Османова, които живеят в английския град. Според Тюркян Османова, дългите години на емиграция са голямо изпитание за езика, културата и традициите, затова основната цел на училището е да направи това изпитание по-леко и да ги съхрани.

“Няма как, когато двама сънародници, още повече филолози, се съберат на едно място, те да не заговорят за България – за езика, културата и традициите - сподели Тюркян Османова. - Има много български деца, които по една или друга причина остават извън класните стаи на българските училища в чужбина. Затова решихме да създадем това училище, подкрепени от цялата българска общност в Кеймбридж”.

Какво предстои оттук нататък?
По думите на Османова, след официалната регистрация по местното законодателство, предстои кандидатстване за регистрация в официалния списък на българските училища в чужбина, след това и по програма "Роден език зад граница".

“Защо е важна тази регистрация? Важна е, защото свидетелствата, които ще издаваме, ще бъдат валидни и в България…” Тя обясни още, че идеята училището да се казва "Васил Левски", е свързана именно с факта, че и самият той е бил учител.
”С неговите думи, в които вярваме - "Дела трябват, а не думи”, решихме да следваме неговия пример, за да ни познават по нашите дела”.

Двамата филолози подемат кампания за издигане паметна плоча на Васил Левски в Кеймбридж. Идеята среща пълна подкрепа от българската общност.

“Живеем в нелеки времена и смятам, че трябва да бъдем обединени и именно към това се стремим, като българска общност. Това ще бъде първата българска паметна плоча в Кеймбридж, а български паметници не се откриват всеки ден, затова искрено вярваме,че това ще ни обедини”, допълни Тюркян Османова.

Занимания в българското неделно училище в Кеймбридж са предвидени дори за най-малките - децата до 3-годишна възраст.

Чуйте още подробности от разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17