Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитата на животните от насилие зависи от работата на институциите

Снимка: Fb/На Ти с Природата

"Приложими ли са у нас добрите чужди практики за защита на животните?"

Такава дискусия беше проведена преди броени дни между представители на сдружение "На Ти с Природата" и други граждански организации, столичния район "Средец", МВР, МОСВ, ЦОРХВ, БАБХ, Столичния инспекторат, СОС и юристи.

Самия факт, че е формулирана така темата, говори, че прилагане на такива добри практики или не се прави, или е незабележимо и недостатъчно.

Какво пречи на държавните институции да работят за защита на животните? 
В крайна сметка – има или няма в България зоополиция? 

Къде да се обаждат гражданите, когато намерят пострадало животно, нуждаещо се от спешна помощ? Какво да направим, ако съседът системно си пребива кучето или го пуска само да се разхожда? 

Все още за мнозина търсят отговори на подобни въпроси. По тях са работили от "На Ти с Природата" в проекта си "За животните и хората – разговор с продължение". Направили са и проучване за пречките – вкл. и законодателните, пред добрата работа в тази област.

За него пред Радио София разказа Габриела Пападопова от сдружението.

Тя допълни, че в България на хартия има 433-ма зоополицаи, но тяхната работа остава незабележима.

Жестокостта и убийството на животно е престъпление от Наказателния кодекс, и то не само когато става дума за домашни животни. Насилие е и когато гледаме кучето си на верига в двора, подчерта Пападопова. И апелира хората да знаят правата си и да сигнализират органите, ако станат свидетели на подобни случаи.

Според нея налагането на забрана на фермите за кожи у нас зависи изцяло от политиците. В много страни те вече са забранени. Ако в България не решим този въпрос, решението ще дойде отвън, от ЕС.

Тя допълни, че е нужно ясно и категорично регламентиране на процедурите за взаимодействие между институциите, които са ангажирани в борбата с насилието над животни.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56
Д-р Татяна Илиева - директор на Международния фестивал

Международният джаз фестивал в Боровец - извор на многообразието

В предаването "Радиокафе" представихме и дамата, която е директор на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", на който Боровец ще бъде домакин - д-р Татяна Илиева. Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания. "Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да..

публикувано на 02.08.24 в 16:23
Вицешампионите

Български ученици - втори в света като дебатьори

България стана вицешампион по ученически дебати на Световното първенство в края на юли в Белград, Сърбия. В турнира са взели участие 68 държави, сред които САЩ, Катар, Китай, а нашите състезатели са надвили традиционно силни страни в дебатите, сред които последните световни шампиони от 2023 г. – Канада. Заслугата е главно на Асоциация..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Хората отсега трябва да се подготвят за по-висока такса смет

Таксата битови отпадъци (такса смет) ще бъде повишена в много общини от следващата година. Това е неизбежно и ще предизвика напрежение сред местните общности. Изискванията са най-накрая да се приложи принципът „замърсителят плаща“ и в момента се обсъждат различните формати и стратегии – дали ще е според количеството генериран отпадък, по..

публикувано на 02.08.24 в 15:15