Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Музей на разбитите сърца" складира предмети-спомени от човешки раздели

Михаела Матева, Денис Николов (вдясно), с водещия Кристиян Илиев
Снимка: Радио София

Михаела Матева е актриса и хореограф, а Денис Николов, млад режисьор. Те разказаха в ефира на “Добър вечер , София” за своя бъдещ проект, по който кипи трескава подготовка – спектакъла “Музей на разбитите сърца”, който освен класически театър, съдържа елементи на плейбек-театър, форум театър, сетивен и документален театър, дори танци.

Денис Николов сподели, че е решил да създаде този проект, заради моментите на раздяла, които всеки преживява.
”Той ми разказа за идеята си, а това, което ме накара да участваме, е че вплитаме много истински истории на хора, като по този начин им помагаме да преживеят раздялата… Когато им задавахме въпроси, те отговаряха и винаги се стигаше до предмета свързан с раздялата, който пазят.
Наистина, много хора пазят предмет от своя връзка и не знаят какво го да правят. Когато дойдат да гледат представлението, могат да го оставят и така да бъдат пример за другите”, обясни Михаела Матева.

Денис от своя страна уточни, че представят изцяло истински истории, което е в същината на плейбек-театъра. В онази част, която е форум театър, те може да не са изцяло истински, но пак ще бъдем близо до реалността, допълни той.

Планът на младите творци е всяка година “музеят” да сменя името си, назовавайки се на всякакви теми, които вълнуват хората.
“Идеята е да образуваме едно пространство, в което хората могат да споделят, без да бъдат упреквани”, посочи Денис Николов.

Как е структурирано  самото представление и какво да очаква зрителят, който ще го посети – чуйте подробности от разговора на Кристиян Илиев с Денис Николов и Михаела Матева.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58