Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира The challenge 3 - състезание за създаване на алгоритмичен код

Снимка: Радио София

The challenge 3 е третото онлайн състезание за създаване на алгоритмичен код. То е инициирано от екипа на Tuesday Afternoon Club и неговата основателска организация MNKnowledge, с подкрепата на Strypes и в партньорство с Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA). Подробности пред Радио София разказаха математикът проф. Красимир Манев, Ивайло Янев – маркетинг мениджър в Strypes, специалист в корпоративния мениджмънт и комуникации, както и Кристиян Михайлов, съосновател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA).

Според гостите, задачите ще бъдат едни и същи за всички, както за ученици, така и за студенти и професионалисти. Алгоритмичните задачи представляват математически задачи, които не се решават с уравнения, а се пише програма, която ги решава, като за всяка написана програма се получават точки.

"Стандартната математика би трябвало да я наречем по-правилно "непрекъсната". От познатите области на математиката това е геометрията, която се изучава в училище и където обектите са непрекъснати – линии, отсечки, окръжности и т. н. "Дискретната математика" се занимава с математически обекти, които са съставени от отделно различими части", поясни проф. Манев и допълни, че "дискретната математика" е математиката на програмирането.

Той отбеляза, че поради намалените изисквания в училище, студентите, които постъпват в университетите не са достатъчно подготвени. Кристиян Михайлов сподели, че профилирането на технологични знания се насърчава основно извън училище покрай клубове насочени към роботика, а в училище по-скоро се наблюдава в професионалните гимназии.

По думите на Ивайло Янев много хора не си дават сметка, че технологиите които използваме тръгват от училище, тъй като училището трябва да излъчи качествени кадри, които да могат да влязат в университета.

"Организации като PARA дават връзката между истинския свят и бизнеса и тези кадри и фирми като нашата ги приемат като кадри, които да ги вкарат в този бизнес свят. Недостигът на чипове е горе-долу съотнесен с недостига на кадри", каза той.

Поради липсата на чипове в световен мащаб, една от задачите на съревнованието е да реши проблема на няколко индустрии, решавайки математически задачи насочени към дефицита на чипове. Желаещите да участват могат да се запишат до 21 ноември 2022 г. на страницата на MNKnowledge.

"Когато запитахме в нашето проучване компаниите от различни индустрии свързани с електроника, машиностроене и прочее, ясно се видя, че за разлика отпреди три години липсата на работна ръка е основната причина за автоматизация в България. Което означава, че автоматизацията в България ще се развива с все по-високи темпове. Компаниите имат нужда да обучават все по-активно работещите при тях как да използват различни софтуери, защо интеграцията на един робот няма да ги изгони, а ще им повиши уменията, ще повиши производството, ще подпомогне дейностите на работника и т. н.", сподели Михайлов.

"Кризите винаги са били подтик за умните хора да седнат и да поработят здраво за излизане от кризата. И тези кризи с всичките лоши работи ще доведат до това, да се активизира изследователската работа", каза проф. Манев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35

Творби на европейски поети галят сетивата на пътниците в метрото

Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..

публикувано на 22.11.24 в 17:50
Проф. Преслав Наков

Проф. Преслав Наков: Силата на фалшивите новини е поради слабостта на хората

Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..

публикувано на 22.11.24 в 17:17