Според гостите, задачите ще бъдат едни и същи за всички, както за ученици, така и за студенти и професионалисти. Алгоритмичните задачи представляват математически задачи, които не се решават с уравнения, а се пише програма, която ги решава, като за всяка написана програма се получават точки.
"Стандартната математика би трябвало да я наречем по-правилно "непрекъсната". От познатите области на математиката това е геометрията, която се изучава в училище и където обектите са непрекъснати – линии, отсечки, окръжности и т. н. "Дискретната математика" се занимава с математически обекти, които са съставени от отделно различими части", поясни проф. Манев и допълни, че "дискретната математика" е математиката на програмирането.
Той отбеляза, че поради намалените изисквания в училище, студентите, които постъпват в университетите не са достатъчно подготвени. Кристиян Михайлов сподели, че профилирането на технологични знания се насърчава основно извън училище покрай клубове насочени към роботика, а в училище по-скоро се наблюдава в професионалните гимназии.
По думите на Ивайло Янев много хора не си дават сметка, че технологиите които използваме тръгват от училище, тъй като училището трябва да излъчи качествени кадри, които да могат да влязат в университета.
"Организации като PARA дават връзката между истинския свят и бизнеса и тези кадри и фирми като нашата ги приемат като кадри, които да ги вкарат в този бизнес свят. Недостигът на чипове е горе-долу съотнесен с недостига на кадри", каза той.
Поради липсата на чипове в световен мащаб, една от задачите на съревнованието е да реши проблема на няколко индустрии, решавайки математически задачи насочени към дефицита на чипове. Желаещите да участват могат да се запишат до 21 ноември 2022 г. на страницата на MNKnowledge.
"Когато запитахме в нашето проучване компаниите от различни индустрии свързани с електроника, машиностроене и прочее, ясно се видя, че за разлика отпреди три години липсата на работна ръка е основната причина за автоматизация в България. Което означава, че автоматизацията в България ще се развива с все по-високи темпове. Компаниите имат нужда да обучават все по-активно работещите при тях как да използват различни софтуери, защо интеграцията на един робот няма да ги изгони, а ще им повиши уменията, ще повиши производството, ще подпомогне дейностите на работника и т. н.", сподели Михайлов.
"Кризите винаги са били подтик за умните хора да седнат и да поработят здраво за излизане от кризата. И тези кризи с всичките лоши работи ще доведат до това, да се активизира изследователската работа", каза проф. Манев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...