Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлина Вежинова описва в книга духа на София от втората половина на XX век

„Хора и улици. Град като град“ ще бъде на Панаира на книгата в НДК на 11 декември

„Хора и улици. Град като град“  е озаглавена новата книга на Павлина Вежинова, в която оживява духът на София от втората половина на XX век.

Павлина Вежинова е дългогодишен редактор и сценарист в БНТ, автор и редактор на книги за възрастни, сценарист е и на множество филми, сред които документалният „Отвъд бариерата“, посветен на нейния баща, писателя  Павел Вежинов. Тя бе гост в предаването Радиокафе, където разказа за своята втора книга, посветена на София, след първата „По дирите на изчезналите софийски кръчми“.

По думите на авторката, тя се позовава на лични спомени и придобити знания за втората половина на XX век и хората които разгръщат духа на София и изграждат облика на града в този период. Целта на книгата е да съхрани и съживи спомена за хора, известни тогава, но непознати на днешното по-младо поколение. Вежинова разказва,че е използвала и спомени от архива с който са разполагали родителите ѝ във времето на нейните ранни детски години.

„Книгата беше организирана по друг начин, но я съкратихме, защото щеше да стане нещо огромно, но през цялото време исках да присъства в заглавието „хора“, „улици“, „град“ и така се стигна до стихотворението на Илия Атанасов, което след това стана част от легендарната песен“, споделя тя. 

Уточнява, че в книгата не разказва за всички софийски улици, но за 3 главни сред които улица „Раковска“ и „Граф Игнатиев“, свързани с ежедневието и живота на писателката, както и тези, свързани с живота и спомените на родителите ѝ - булевард „Цар Освободител“, жълтите павета, двореца, Народното събрание, университета, които и до днес остават сред най-главните сгради на държавата. Около тези институции са се намирали и къщите на старите богаташи, които са сринати още по времето на бомбардировките, разказва писателката. 

По думите ѝ улица „Раковски“ е била културното средище на столицата.

„Там бяха театри, галерии, книжарници…културата беше там.“ И допълва: „На новото поколение улицата е „Витошка“ – тя не е моята улица, за нея не съм писала.

Интересен факт, отбелязан в разговора, е, че не само хора, родени в София са разгръщали нейния дух по онова време. Сред тях са имена като композиторът Борис Карадимчев, писателят Стефан Цанев и художникът Златю Бояджиев, за когото в книгата се разказва много.

Всичко тръгва не от рожденото място, а от това кой какво е направил за София, уточнява писателката. Човек трябва да помни, но и да предава спомените си на другите, защото иначе те ще си отидат заедно с него, смята Вежинова. Книгата ще бъде налична на Панаира на книгата в НДК на 11 декември.

Чуйте още от интересния разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24