Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Теодора Георгиева от Фондация "Приложни изследвания и комуникации"

Защо България изостава в иновациите

Данни и факти от представения доклад по иновациите

Снимка: Радио София

Ден след връчването на наградите за Иновативно предприятие на годината и представения доклад за иновациите в България, в предаването "Радиокафе" гостува проф. Теодора Георгиева от фондация "Приложни системи и комуникации",която от дълго време следи и обобщава иновативните процеси в България.

Любопитен факт е, че докладът за иновациите в България излиза за 18-та поредна година, а самата фондация е на тази вълна вече 28 години, отбеляза проф. Георгиева.
Спрямо общия процент иновации в Европа, в нашата страна няма достатъчно държавно финансиране и инвестиции в тази сфера.

"Тема, която е маргинална и която не е част от нашия дневен ред и живот, и това оказва влияние върху резултатите и сравнителното място на България сред останалите европейски страни", смята проф.Георгиева. 

Тя се позова на резултатите от Европейското иновационно табло, които показват, че страната ни продължава да изостава. По думите й от всичките 20 индикатора по които се изчислява сравнителната позиция на всяка една държава, по всеки един от тези индикатори България е под, или много под средните европейски равнища.

Проф. Георгиева наблегна на един оптимистичен факт –  основните индикатори касаещи човешки и финансови ресурси, които се подготвят в страната и за които държавата отделя публично финансиране, показват степен на взаимодействие в Националната иновационна система, където показателите за представяне на бизнеса за поредна година са много по-добре.

"Бизнесът е този, който демонстрира напредък за сметка на държавата в лицето на институциите, които съвсем са абдикирали от темата за иновациите”, твърди тя.

По споменатите от нея индикатори, България е след Северна Македония, Черна гора и Сърбия, които дори нямат такъв голям достъп до европейско финансиране, допълни проф Теодора Георгиева.
Тя обясни, че въпреки, че страната ни има увеличение на средствата, които отделя за иновации, на практика в сравнителен план и в сравнение с ръста на брутния вътрешен продукт, който е свързан с мощностите на страната да генерира иновационен потенциал, България изостава.

Лидер по иновации отново е Швайцария, която е страна извън Европейския съюз, а в самия него, лидерите са скандинавските държави. Това сочат данните на изнесения доклад, в който тази година акцент са дигиталните и "зелените" иновации, отбеляза проф. Георгиева.
Чуйте още интересни факти и недотам светли щрихи по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Полежанова

Александра Полежанова: закърмена съм с джаз

Александра Полежанова - Aly от Банско спечели наградата на фестивала за талант от Банско: "Зад тази награда стои много труд, усилие, търпение. За трети път се докосвам до Джаз-академията - страхотна възможност да се докоснем до изпълнителите от голямата сцена. Много ми бе интересно да си говорим с Чинция Тедеско - различна от всичко, което съм слушала..

публикувано на 11.08.24 в 09:51
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31
Деси Иванова

Всеки има лична история, свързана с четенето

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от  Trouble Bakers : "Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените..

публикувано на 10.08.24 в 10:51

Перник на младите

Отбелязваме Международния ден на младежта заедно с младежите на Перник от 10 до 12 август – интервю с Михаела Боянова от Фондация П.У.Л.С.: "Перник е Перник на младите - подкрепяме ги във всичките им инициативи. Отбелязваме 16-годишнината на Консултативен съвет за младежка политика, "Перник на младите" - „Sweet sixteen”. Идеята е да върви..

публикувано на 10.08.24 в 10:00