Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Теодора Георгиева от Фондация "Приложни изследвания и комуникации"

Защо България изостава в иновациите

Данни и факти от представения доклад по иновациите

Снимка: Радио София

Ден след връчването на наградите за Иновативно предприятие на годината и представения доклад за иновациите в България, в предаването "Радиокафе" гостува проф. Теодора Георгиева от фондация "Приложни системи и комуникации",която от дълго време следи и обобщава иновативните процеси в България.

Любопитен факт е, че докладът за иновациите в България излиза за 18-та поредна година, а самата фондация е на тази вълна вече 28 години, отбеляза проф. Георгиева.
Спрямо общия процент иновации в Европа, в нашата страна няма достатъчно държавно финансиране и инвестиции в тази сфера.

"Тема, която е маргинална и която не е част от нашия дневен ред и живот, и това оказва влияние върху резултатите и сравнителното място на България сред останалите европейски страни", смята проф.Георгиева. 

Тя се позова на резултатите от Европейското иновационно табло, които показват, че страната ни продължава да изостава. По думите й от всичките 20 индикатора по които се изчислява сравнителната позиция на всяка една държава, по всеки един от тези индикатори България е под, или много под средните европейски равнища.

Проф. Георгиева наблегна на един оптимистичен факт –  основните индикатори касаещи човешки и финансови ресурси, които се подготвят в страната и за които държавата отделя публично финансиране, показват степен на взаимодействие в Националната иновационна система, където показателите за представяне на бизнеса за поредна година са много по-добре.

"Бизнесът е този, който демонстрира напредък за сметка на държавата в лицето на институциите, които съвсем са абдикирали от темата за иновациите”, твърди тя.

По споменатите от нея индикатори, България е след Северна Македония, Черна гора и Сърбия, които дори нямат такъв голям достъп до европейско финансиране, допълни проф Теодора Георгиева.
Тя обясни, че въпреки, че страната ни има увеличение на средствата, които отделя за иновации, на практика в сравнителен план и в сравнение с ръста на брутния вътрешен продукт, който е свързан с мощностите на страната да генерира иновационен потенциал, България изостава.

Лидер по иновации отново е Швайцария, която е страна извън Европейския съюз, а в самия него, лидерите са скандинавските държави. Това сочат данните на изнесения доклад, в който тази година акцент са дигиталните и "зелените" иновации, отбеляза проф. Георгиева.
Чуйте още интересни факти и недотам светли щрихи по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50