Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влажната зона "Долни Богров - Казичене" - красива, но без план за управление

Снимка: climateka.bg

Защитените зони у нас не се стопанисват устойчиво. Такъв е и случаят със защитена зона "Долни Богров - Казичене", която е част от Европейската екологична мрежа Натура 2000, обявена за защитена през 2007 г. по Директивата за птиците.

Това обясни пред Радио София Дина Сиракова. В търсене на обект за дипломната си работа и по съвет на ръководителя си гл. ас. д-р Калина Пачеджиева посещава тази влажна зона и се влюбва в нея.

"Тя е на 10-15 км от София – между с. Долни Богров, Казичене и Равно поле. Много е красива, но има много проблеми - казва Сиракова за въпросната зона. - Рибарите от години я познават и посещават. Около 60% от нея са обработваеми земи."

По думите на еколожката, преди 50-ина години там е било голямо мочурище. Имало е езера. Направени са канали за откриване на още земеделски терени.

В зоната има няколко вида птици, които са застрашени и 11 вида които са от значение за Европа. На това място могат да се срещнат и много растителни видове, които са от значение за нашата природа.

Най-големите замърсявания са около блатата. Имало е инициативи за мониторинг на птиците, но много малко - за почистване. Последното е направено тази есен. В него са се включили 4 организации – "Биоразнообразие", "За Земята", "Грийнпийс България" и "Спаси София".

Снимка: Личен архив на Дина Сиракова

Според Сиракова, общо взето, зоната е занемарена, има много нерегламентираните сметища. Започва процес на засушаване, деградация, на промяна на екосистемата. Може да се наложи застрашените видове да си търсят други местообитания, което ще създаде стрес при тяхната миграция.

Младата еколожка силно препоръча да бъде изготвен план за управление на зоната - след това ще могат да бъдат формулирани мерки и предложения за устойчиво стопанисване.

Чуйте целия разговор.

  • Дина Сиракова е част от авторския екип на “Климатека”. Тя е еколог, завършила бакалавър “Екология и опазване на околната среда” в Лесотехническия университет и магистър “Опазване на околната среда” в Софийския университет. Дипломната ѝ работа е на тема природни и антропогенни местообитания в защитена влажна зона “Долни Богров-Казичене” във връзка с европейския проект “Game on! Do not let climate change end the game”. Интересите ѝ включват опазване на влажни зони, технологични иновации в полза на околната среда и енергиен преход.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Вълчева: Всеки един от нас има доза интровертност

Световния ден на интроверта се чества от 2011 г. в знак на уважение и разбиране към хората с интровертна нагласа, която ги изправя пред уникални предизвикателства по отношение на работата, здравето и личните им взаимоотношения. Според научното обяснение, интроверсия е съсредоточаване върху вътрешния свят на човека. Интровертите са сдържани,..

публикувано на 02.01.25 в 17:29

Има рекорден ръст на вноса на кадри от трети страни

Безработицата в страната остава сред най-ниските от началото на промените - през ноември е била 5.16%. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС. Продължава да се увеличава броят на хората,..

публикувано на 02.01.25 в 15:57
Никола Калистрин

Успех от 2024-а: Върхово постижение на ски по 30 Пирински върха

През изминалата година един българин, ски алпинист постави невероятен рекорд, за който не се зашумя, колкото заслужава. Той се казва Никола Калистрин и на 5 април 2024-та преминава 30 върха на северен Пирин за по-малко от 9 часа . Още подробности за постижението: изминава на ски 44 километра по трасе с над 4300 м денивелация ...

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Надежда Бобчева

Нискоемисионната зона за отопление е само една от мерките за по-чист въздух в София

От януари 2025 година Столична община въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта е да се замени старото, замърсяващо отопление с екологични и модерни алтернативи. Програмата вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства. Нискоемисионната зона за отопление само една от мерките за по-чист въздух в..

публикувано на 02.01.25 в 14:40
Жан Мар

Жан Мар записва последни песни за албума си

Жан Мар изпраща динамична година - не само в личен план, а през 2025-а ще издаде албум. Зарича се да го пусне и на грамофонна плоча, защото тя си е по-арт носител. (Сред добрите новини от 2024-а е, че в близост до София се отваря фабрика за грамофонни плочи.) Едната страна на плочата ще е с изпълнения с участието на Мария Маринова-Макая..

публикувано на 02.01.25 в 11:28

Търсят осиновители на баскетболна и на волейболна площадка

Сдружение "Безопасни детски площадка" започва 2025 година с нова провокативна кампания: "Осинови спортна площадка" . Организацията разполага със спортни съоръжения за оборудване на баскетболно и волейболно игрище, което ще предостави на община, общност, организация, училище, което предоставя свободен достъп за игра и спорт на деца и..

публикувано на 02.01.25 в 09:35