Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази вечер

Млади актьори представят "Проблем" по разкази на Чудомир

Освен в това представление, младата Ангелина Грозева играе и в моноспектакъла "CabAre на смърт"

Снимка: Abvc Janeva

Младата актриса и журналист в БНР Ангелина Грозева играе в спектакъла "Проблем" по разкази на Чудомир (Димитър Чорбаджийски) в Учебния театър в Нов български университет на 15 декември.

Постановчик и режисьор е Стефан Милков, а в останалите роли на сцената излизат Адела Трифонова, Борислав Вълов, Мирослав Митков, Тамара Ангеловска.

Режисьорът играе и моноспектакъл по Чудомир - "Чудомирщини", с който печели различни награди в страната.

Представлението се ражда от учебната задача на проф. Възкресия Вихърова, разказа Грозева в студиото на Радио София. Сценарият е по разказите "Даскалицата", "Наш Пондьо", "За майката и лихвите", "Туристи", "Кумата Берта".

„Проблем“ е една от най-често употребяваните думи в ежедневието ни. Витае около нас с различна сила, в зависимост от това, как е изговорена и до каква степен ни касае. Политически, технически, битови, естетически, междусъседски, световни, на по чашка или на по много. В същността на съвременния човек е заложено, закодирано той да има някакъв проблем, по възможност по-голям, дори да са повече, да жонглира с тях, да се задълбочават, но не и разрешават. А разказите на Чудомир идват, за да ни покажат, че няма разлика в човешките нрави от десетилетия насам, само сме придобили „по-купешки“ речник. И да, началото на проблема винаги е в друг, не в самите нас. Нищо друго не ни остава освен, да се насладим на поредния „Проблем“, коментира Ангелина Грозева.

Според създателите на постановката Димитър Чорбаджийски - Чудомир успява да улови колорита на българските традиционни образи и проблеми, които и днес са актуални. Чрез разказите си успява да осмее всички пороци на българското общество като клюкарене, злоба, присмиване, глупост и да ги представи по забавен начин, но и да ни накара да се замислим.

„В езика на Чудомир се улавя и не само майсторството му с шегите, но и с играта му на думи и богата палитра от думи, с която работи. Не случайно казвам палитра, защото Чудомир е и художник и това наистина се усеща в начина му на писане. И мисля, че това е авторът, който най-умело успява да окарикатури българското общество и чрез платното и четката, и чрез думите в симбиоза“, допълва актрисата.


Ангелина Грозева играе и в моноспектакъла "CabAre на смърт" с режисьор Георги Стефанов. Премиерното представление на 30 юли т.г. играе с благотворителна цел. В него са комбинирани части от драматургията на едноактната пиеса на Деян Дуковски – „Малколм Мухарем“, и популярния филм на Боб Фос – „Кабаре“.

Пиесата поставя въпроса за пороците на днешно време, които използваме като притъпяване на болката, която временно затваряме, докато не се отвори голямата ни рана и не я посипем със сол. Почти всяка жена, която обича е изправена пред едни подобни въпроси и избори. Искахме да покажем и вътрешния свят на една жена, която е принудена да танцува всяка вечер, която е принудена да си спомня всяка минута, че любовта й е невъзможна, която трябва да се отдаде на пороците, за да забрави. Спектакълът иска да постави въпроси пред зрителите, които да са една червена лампа за младите хора, за лесния и бързия свят, в който живеем, и в който трябва да правим тежки избори, коментира още Ангелина Грозева.


Ангелина с водещата на "Радиокафе" Гергана Пейкова

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00
София Стоянова пред паметника на Радой Ралин

Софийски разкази - Радой Ралин

Разговорът е със София Стоянова - автор на статии и къси разкази, както и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”. Съставител е на книгата с избрано творчество от Радой Ралин - “Късно откритие”. Тя е и внучка на Радой Ралин: "Датата на рождения ден на Радой не е 23 април 1923, истинската дата е година по-рано. Смята Сливен за свой..

публикувано на 27.04.24 в 15:00