Българската стопанска камара (БСК) представи годишното си проучване за оценката на бизнеса през изминалата година и очакванията му за следващата, озаглавено "2022 г. през погледа на бизнеса". С онлайн допитване до членовете на Камарата бяха оповестени резултатите от традиционното 18-о издание на проучването, което е проведено в периода 5 ноември – 1 декември 2022 г. Били са анкетирани 796 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна, както и от всички сектори на икономиката. Резултатите бяха представени от председателя на БСК Добри Митрев и от зам.-председателите Мария Минчева и Станислав Попдончев. По темата пред Радио София говори Мария Минчева.
Тя подчерта, че през настоящата година въз основа на променящите се геополитически условия и икономическата криза, българският бизнес е обзет от предпазливост и плах оптимизъм и каза още, че:
"Ако говорим за това, каква тенденция очакват компаниите, които са отговорили на нашата анкета, по отношение на развитието на икономиката далеч по-оптимистично са били настроени през изминалата 2021 година, когато са планирали за 2022 г. Тази година този тренд за очакване на ръст на българската икономика намалява от 31 на 16%. Тоест, около 70% от компаниите, които са отговорили очакват или застой, или влошаване на показателите".
По думите й прогнозите са за повишаване на цената на бизнес кредитите, увеличаване на регулаторната и фискалната тежест, както и затихване на инфлацията. Тя сподели, че при анкетата не е залаган въпрос за Шенген, а има такъв за нагласите - дали се одобрява или не, влизането на България в Еврозоната. Тази година се отчита ръст на компаниите, които смятат, че това е добре. Освен това подчерта, че информираността за това, какви последствия би имало влизането в Еврозоната е ниска и трябва да бъде проведена разяснителна кампания за това сред хората.
Според последни данни на Евростат България е с най-ниски нива на действително индивидуално потребление на глава от населението през 2021 г. Минчева каза:
"Когато говорим за въвеждане на еврото трябва да имаме малко по-далечен хоризонт от това, какво ще се случи следващата година, защото мерките на успокояване на инфлацията минават през увеличаване на лихвите и намаляване на парите в обръщение. Анализът, който споменах на Икономическия и Социален Съвет залага на една основна хипотеза, в която чрез присъединяване на България към Еврозоната се очаква да се отключи комплекс от положителни ефекти, които дават в среден и дългосрочен план перспектива за по-висок БВП, по-висок средно годишен темп на растеж и увеличена производителност. От друга страна - подобряване на инвестиционната среда, отключващи условия за активизиране и на местни и на чуждестранни инвестиции, увеличаване на експортната насоченост на българския бизнес".
Тя добави, че ние не можем да имаме високи доходи от компании, които са само в сферата на услугите, а трябва да бъдем насочени към експортно ориентирани индустрии и индустрии с висока добавена стойност, за да може българина да усети увеличена покупателна способност, както и увеличен стандарт на живот.
Минчева сподели, че в пенсионната система трябва да бъде постигната справедливост както за тези, на които им предстои да се пенсионират, така и на тези хора, които вече са се пенсионирали. На въпроса за тревогите на бизнеса през следващата година тя каза, че основно те са свързани с липсата на работна ръка, което не е проблем само за България, а и за целия Европейски съюз. Това се дължи на миграцията, застаряващото население, както и на качеството на образованието.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..