Силният шум от пиротехниката по време на Новогодишните празници причинява неимоверен стрес и предизвиква объркване и паника у животните. Именно високите нива на шум са и най-честата причина много домашни любимци да се губят по празниците.
Затова организацията „Четири лапи“ стартира кампания в Инстаграм, с послание срещу използването на пиротехника по време на Новогодишните празници. В нея се включват и редица известни личности, каза в предаването „Радиокафе“ Деница Славова - мениждър „Комуникации“ на фондация „Четири лапи". Тя добави, че кампанията не е насочена единствено към животните.
„Причината да правим тази кампания ежегодно, че от фойерверките, пиротехниката, различните видове бомбички, страдат не само нашите домашни любимци, бездомните и дивите животни, страда и околната среда, тъй като те замърсяват изключително много природата, страдат малките бебета и деца, които нямат никаква представа този звук от какво е произведен. Страдат възрастните хора и хората със затруднения с комуникациите. Тази кампания е важна за обществото ни като цяло“, добави Деница Славова.
Силният шум може да доведе до частична или пълна загуба на слух и зрение при животните и птиците, както и поведенчески и психични проблеми. Освен това може да причини сериозни физически наранявания, казват от „Четири лапи“.
Деница Славова обясни по какъв безопасен начин хората могат да се забавляват.
„Да запалим бенгласки огън, който е едно от най-приятните цветни преживявания. Животните няма да се уплашат от него, не струва скъпо и е символ на посрещането на новата година. Разбира се, шампанското, сапунени мехурчета, което е симпатична алтернатива – става много красиво и стои страхотно на снимки. Могат да се използват балони с лед светлини, различни видове лазери, летящ китайски фенер. Призовавам хората, освен за личното си преживяване, да мислят и за домашните любимци“, добави Деница Славова.
От „Четири лапи“ са изработили и видеоклип с послание, в който 10 инфлуенсъри споделят за проблема.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...