На 23 декември в Младежкия театър ще се състои премиерата на безсмъртното произведение на Мигел де Сервантес „Дон Кихот де ла Манча“
“Това е текст, който сам по себе си е изключително модерен. Той винаги ще бъде актуален и е от текстовете, на които вековете не им оказват влияние, дори напротив - става все по-плътен“, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ зам.-директорът на театъра Делян Тодоров.
„Винаги ще имаме нужда от Дон Кихот, той носи в себе си духа на времето, но трябва да се запитаме има ли Дон Кихот в съвремието“, уточнява режисьорката Веселка Кунчева.
“Нашият отговор беше Кристиян Таков. За нас този съвременник отговаря на всички възможни крайни изисквания да бъдеш Дон Кихот в съвремието“, добавя тя. За ролите на Дон Кихот и Санчо Панса екипът се доверява на Александър Хаджиангелов и Светослав Добрев.
„Ние непрекъснато го убиваме и го раждаме този Дон Кихот, защото съвремието, в което живеем е доста тежко и от материална гледна точка и от съблазни изкушения и т.н. Вярвам, че красивото е да успееш да го възраждаш този Дон Кихот, дори да го забравиш, да го избуташ в нищото, да го убиваш. Важното е винаги да имаш силите да го потърсиш и отново да го върнеш към себе си, за да го оставиш жив“, разказва още Веселка Кунчева.
По отношение на вятърните мелниците, с които се бори Дон Кихот в спектакъла, тя споделя, че това са обречените битки, но смисълът е да продължаваш да се бориш.
Една от най-смелите аналогии, които правят заедно със сценографа Мариета Голомехова, е да пресъздадат бронята и копието на Дон Кихот от прибори за хранене, разкрива режисьорката. А целта е да покажат, че и в материалния свят Дон Кихот съществува.
„Това, че е осъвременена версия не мисля, че е рисково. Напротив, мисля, че отново среща Дон Кихот, самата му същност, все пак Дон Кихот не е просто канчето на главата и копието. Дон Кихот носи много по-дълбок смисъл“, признава Веселка Кунчева.
Изминалата година Делян Тодоров определя като вдъхновяваща.
„Един от най-големите ни акценти е връщането на фокуса на Младежкия театър върху детските и куклените спектакли.
„Младежкият театър е драматично-куклен театър. За съжаление, във времето е позагърбил този аспект. Ние имаме огромна мечта - да започне отново активното създаване на театрална продукция от куклен тип“, казва той.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..