Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ина Антонова:

За да избегнете стресови последствия, не нарушавайте ритмиката си

Махнете думата "трябва" от речника си, че тя е е свързана с насилие, със задължителност, съветва психологът

Снимка: pixabay.com

Празниците са свързани не само с почивка и приятни преживявания, но и със стрес. Той може да настъпи още при подготовката на тези празници, а може да ни завладее и след това, когато трябва да се върнем на работа.

"Ако хората искат по-рядко да изпадат под влиянието на стреса, добре да премахнат думата "трябва" от речника си -  съветва психологът Ина Антонова. - Тази дума е свързана с насилие, със задължителност. Добре е да осъзнаем, че работата ни е необходимост и тя да ни носи радост."

Антонова обърна внимание, че друг остър проблем може да произтече от това, че на празници си позволяваме да нарушим ритъма си на живот

Т.нар. циркаден ритъм е свързан и с биоритмите. Нарушавайки ги, може да се стигне дори до психични разстройства.

При струпване на повече почивни дни организмът ни се отпуска, свиква на разюздан начин на прекарване на деня и тогава връщането в работен режим ни се вижда ужасно натоварващо.

Най-добре е осъзнаването и преживяването на празника да са неразривно свързани с приятелите и роднините, подчерта Ина Антонова ():

Всяка година има празници като рожден ден, Коледа и Нова година. Най-доброто решение е и в такива дни да направим почивката си активна. Това значи да бъдем социални, да обърнем внимание на близките си, нека то да е нашият подарък, а не някакви вещи.“

Психологът посъветва да не губим чувството си за хумор, а ако хапването и пийването по празници е по-необичайно за нас, да не забравяме, че изключенията от нормата наистина трябва да са изключения, да са рядкост.

За избягване на вътрешния стрес е добре да се придържаме към обичайните ни храни, да се грижим за биохимичния баланс.

Добре е във всекидневието си да си създадем правила на живеене, да прекарваме повече сред природата, на свеж въздух. Особено важни са правилното дишане, достатъчната хидратация, веществата, които поглъщаме с храненето си.

Енергийният баланс, добре нахранената клетка, добрият сън и почивка (заспиването да не става с телефон в ръка), са елементи от качествения живот.

„Промяната не се случва без насилие. Имаме нужда да сме щастливи, а за това трябва да сме здрави. Нека изключенията от алгоритъма ни на живот са рядкост. Качественият, здравословен живот не е този, който е подвластен на ограничения, а този, при който спазваме индивидуалната си ритмика“, подчерта Ина Антонова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00