Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Десислава Бошнакова - преподавател по PR:

Как да говорим така, че да бъдем чути и да постигаме целите си?

Снимка: ROI Communication

Уменията за презентиране са ключ към успешното развитие на всеки човек. Те помагат както в личния живот, така и в работата. Как да представим себе си в най-добрата светлина, научихме от професор д-р Десислава Бошнакова, гост в ефира на предаването "Събуди се, София".

Тя е ръководител на департамент "Медии и комуникация", преподавател по PR, с огромен принос за развитието на тази професия у нас и собственик на PR агенция. Проф. Бошнакова ще дава съвети и напътствия на участниците в 4 дневното практическо обучение за презентационни умения "Презентирай успешно и със стил", което ще се проведе на 11, 18, 25 януари и 1 февруари.

Как представяме идеите си е също толкова важно, колкото и какви са самите ни идеи, казва тя. 
"Живеем в свят, в който имаме свобода на изразяването - всеки говори. Но за да бъде чут, освен какво казва е важно да знае как го казва и да направи първото нещо, а именно, да привлече вниманието, така че някой да го чуе. Често се шегувам, че говоренето пред публика се изгражда на принципа, на който се бори страха от летене - само чрез летене, в случая само чрез говорене", допълва проф. Бошнакова. Тя поясни още, че целта на обучението е 4 пъти хората да излязат да говорят, да получат обратна връзка и всеки път това да става по различен начин, за да може всеки един от участниците да усети своя стил.

"Не мога да дам един съвет, който да важи еднакво за всички, защото най-доброто говорене идва от сърцето", подчерта тя. За да говорим убедително, самите ние трябва да сме дълбоко убедени в това, което говорим, каза още проф. Десислава Бошнакова.
Как да открием и усетим нашия собствен стил и колко време може да отнеме това?
Това е като приказка безкрай, защото ние се променяме, всеки ден сме различни хора, обясни Бошнакова.
Стилът ни се променя, но ценностите и онова за което се борим, би трябвало да остане същото във времето, смята тя.

По думите й, най-доброто което можем да направим, е да си дадем сметка, че това умение ще ни е полезно за цял живот. Как говорим е важно за това, какъв партньор ще си намерим, как ще се представим на интервю за работа, как ще спечелим клиент, или пък как ще се разделим с работодател или с клиент, това също е важно, защото в следващите години може да се наложи отново да работим с тези хора.

"Умението да говорим е нещо изключително важно в нашия живот, то е нещо, което отнасяме със себе си. Умението да представяш идеите си ясно, разбираемо и достъпно, е нещо, което ти помага където и да отидеш", твърди Бошнакова.
Как да усъвършенстваме невербалната комуникация?

Това отново става, чрез умението да говорим пред публика и чрез нещо, което мисля, че напоследък сме изгубили - умението да слушаме критика и да ставаме след това по-добри. Изгубили сме способността да чуваме нещо, което можем да подобрим - без това ние не можем да вървим напред, смята експертът.

Презентационните умения могат да са ни полезни и в личния живот. Проф. Бошнакова посочи пример с децата, които се научават как да поискат нещо, за да го получат - (например, ако подредят стаята си).

"Винаги когато говорим с някого и искаме да го убедим, да постигнем нещо е добре да си дадем сметка от това, което искаме да постигнем, този човек какво ще спечели. Защото ние всички, дори и да не искаме да си го признаем, сме водени от егоизма в себе си, изтъкна още проф. Бошнакова.

"Много често в личностните отношения проблемът не е , че мислим различно, проблемът е, че не говорим ясно", каза в заключение тя.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54