Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Десислава Бошнакова - преподавател по PR:

Как да говорим така, че да бъдем чути и да постигаме целите си?

Снимка: ROI Communication

Уменията за презентиране са ключ към успешното развитие на всеки човек. Те помагат както в личния живот, така и в работата. Как да представим себе си в най-добрата светлина, научихме от професор д-р Десислава Бошнакова, гост в ефира на предаването "Събуди се, София".

Тя е ръководител на департамент "Медии и комуникация", преподавател по PR, с огромен принос за развитието на тази професия у нас и собственик на PR агенция. Проф. Бошнакова ще дава съвети и напътствия на участниците в 4 дневното практическо обучение за презентационни умения "Презентирай успешно и със стил", което ще се проведе на 11, 18, 25 януари и 1 февруари.

Как представяме идеите си е също толкова важно, колкото и какви са самите ни идеи, казва тя. 
"Живеем в свят, в който имаме свобода на изразяването - всеки говори. Но за да бъде чут, освен какво казва е важно да знае как го казва и да направи първото нещо, а именно, да привлече вниманието, така че някой да го чуе. Често се шегувам, че говоренето пред публика се изгражда на принципа, на който се бори страха от летене - само чрез летене, в случая само чрез говорене", допълва проф. Бошнакова. Тя поясни още, че целта на обучението е 4 пъти хората да излязат да говорят, да получат обратна връзка и всеки път това да става по различен начин, за да може всеки един от участниците да усети своя стил.

"Не мога да дам един съвет, който да важи еднакво за всички, защото най-доброто говорене идва от сърцето", подчерта тя. За да говорим убедително, самите ние трябва да сме дълбоко убедени в това, което говорим, каза още проф. Десислава Бошнакова.
Как да открием и усетим нашия собствен стил и колко време може да отнеме това?
Това е като приказка безкрай, защото ние се променяме, всеки ден сме различни хора, обясни Бошнакова.
Стилът ни се променя, но ценностите и онова за което се борим, би трябвало да остане същото във времето, смята тя.

По думите й, най-доброто което можем да направим, е да си дадем сметка, че това умение ще ни е полезно за цял живот. Как говорим е важно за това, какъв партньор ще си намерим, как ще се представим на интервю за работа, как ще спечелим клиент, или пък как ще се разделим с работодател или с клиент, това също е важно, защото в следващите години може да се наложи отново да работим с тези хора.

"Умението да говорим е нещо изключително важно в нашия живот, то е нещо, което отнасяме със себе си. Умението да представяш идеите си ясно, разбираемо и достъпно, е нещо, което ти помага където и да отидеш", твърди Бошнакова.
Как да усъвършенстваме невербалната комуникация?

Това отново става, чрез умението да говорим пред публика и чрез нещо, което мисля, че напоследък сме изгубили - умението да слушаме критика и да ставаме след това по-добри. Изгубили сме способността да чуваме нещо, което можем да подобрим - без това ние не можем да вървим напред, смята експертът.

Презентационните умения могат да са ни полезни и в личния живот. Проф. Бошнакова посочи пример с децата, които се научават как да поискат нещо, за да го получат - (например, ако подредят стаята си).

"Винаги когато говорим с някого и искаме да го убедим, да постигнем нещо е добре да си дадем сметка от това, което искаме да постигнем, този човек какво ще спечели. Защото ние всички, дори и да не искаме да си го признаем, сме водени от егоизма в себе си, изтъкна още проф. Бошнакова.

"Много често в личностните отношения проблемът не е , че мислим различно, проблемът е, че не говорим ясно", каза в заключение тя.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Строително скеле до столичен булевард се е наклонило опасно заради силния вятър

Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна

публикувано на 21.11.24 в 13:55

Режисьорът Валерия Минева ще постави пиесата "Приятнострашно" на софийска сцена

Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката  “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..

публикувано на 21.11.24 в 12:55

Аудио-визуалната инсталация "Вечерята" разглежда семейните взаимоотношения и конфликти

От 23 до 26 ноември 2024 г. между 16.00 и 22.00 ч., в Културно пространство "Бобина", ще бъде представена експерименталната аудио-визуална инсталация на режисьорката Златина Тенева "Вечерята". Спектакълът проследява завихрянето на семеен конфликт, в който детето неволно се оказва не само наблюдател, а и участник. Инсталацията преплита кино и..

публикувано на 21.11.24 в 12:06
Живописецът Панчо Малезанов

Изложбата "Контрасти" среща графика и живопис на Панчо Малезанов и Васил Петров

"Контрасти" - изложба, в която си дават топла приятелска среща живопистта и музиката. На 22 ноември известният български художник Панчо Малезанов ще открие съвместна изложба с много обичания български музикант и джазмен Васил Петров. Художникът има зад себе си 30 самостоятелни изложби за малко над 30 години, близо 30 участия в общи художествени..

публикувано на 21.11.24 в 11:18